Białoruś planuje testy systemu rakietowego Polonez. Pociski dolecą do 300 km

System rakietowy Polonez
System rakietowy Polonez
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

04.03.2021 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Białoruś przeprowadziła już w tym roku pierwsze testy systemu rakietowego Polonez, ale w planie odbędą się następne, które będą miały miejsce poza granicami kraju, poinformował Dymitr Pantus.

- Testy naziemne zakończyły się sukcesem, a w najbliższej przyszłości kolejny etap testów odbędzie się na terenie innego kraju - poinformował Dymitr Pantus, szef Państwowego Komitetu Przemysłu Wojskowego.

Polonez trafił do 336. Brygady Artylerii Rakietowej w 2016 roku i jest efektem kooperacji z Chinami. Jego podstawowe uzbrojenie, pociski 301 mm, mają zasięg 200 km, a wyrzutnia wyposażona została w 8 takich rakiet. Każda z nich może obierać odrębny cel. 

Jeszcze w 2017 roku Białoruś informowała, że przygotowuje się do testów pocisków o zasięgu do 300 km. Teraz planowane są pełnoskalowe testy w locie. Do przeprowadzenia ich konieczny jest odpowiedni poligon, więc testy muszą odbyć się za granicą. Prawdopodobnie będą miały miejsce w Rosji, na Ukrainie lub w Chinach

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, głowica nowego pocisku ma masę 480 kg, czyli trzykrotnie więcej niż kalibru 301 mm. Z powodu tych rozmiarów, system Polonez będzie w stanie wystrzelić nie 8 a 2 takie pociski. Możliwe jest również, że nowe pociski korzystają z chińskich rozwiązań technologicznych, mimo że w całości powstały na Białorusi. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (95)