Bezzałogowe niszczyciele czołgów. Przyszłość pola walki dla angielskiej armii

Bezzałogowe niszczyciele czołgów. Przyszłość pola walki dla angielskiej armii
Źródło zdjęć: © MBDA
Bolesław Breczko

10.09.2019 14:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Armie świata coraz chętnie rozglądają się za bezzałogowymi pojazdami, które będą mogły zastąpić żołnierzy na polu bitwy. Jedną z takich propozycji jest estoński bezzałogowy pojazd THeMIS, który został wyposażony w rakiety Brimstone.

Na wystawie zbrojeniowej DSEI 2019 w Lodynie europejskie konsorcjum zbrojeniowe MBDA pokazało, jak uzbroić precyzyjnymi pociskami rakietowymi Brimstone bezzałogowe pojazdy lądowe THeMIS produkowane przez estońską firmę Milrem Robotics.

Uzbrojony w wyrzutnię z 6 pociskami Brimstone pojazd bezzałogowy stanowi odpowiedź na potrzeby brytyjskich Wojsk Lądowych określonych hasłami „Walka prototypów” (Prototype Warfare) i „Walcz inaczej”, wśród których pojawiło się ponowne zainteresowanie zdolnościami do zwalczania licznych formacji pancernych w konfliktach o wysokiej intensywności.

Zaspokojenie potrzeb związanych z takimi zdolnościami wymaga wdrożenia systemów artyleryjskich o dużym zasięgu rażenia, działających niezależnie od pogody, zdolnych do pokonania wszystkich znanych układów samoobrony pojazdów pancernych, strzelania salwą i zwalczania obiektów znajdujących się w ruchu.

THeMIS to wszechstronny i solidny pojazd bezzałogowy, charakteryzujący się niskim poziomem wytwarzanych hałasu i ciepła, potrafiący pokonywać trudny teren i pozwalający operatorowi zachować bezpieczną odległość. Otrzymując dane, przesyłane przez zdalnego operatora za pośrednictwem standardowych bezpiecznych wojskowych łączy wymiany informacji, system taki będzie w stanie atakować cele znajdujące się w zasięgu wzroku i za przeszkodami, korzystając z dwóch trybów naprowadzania – radarowego i laserowego.

Brimstone to lekki (50 kg) pocisk, naprowadzający się na cel w dwóch trybach: przez głowicę radarową lub głowicę z półaktywnym laserem. Służy do zwalczania szerokiej gamy celów, także znajdujących się w ruchu, w tym pojazdów i okrętów.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Komentarze (3)