Bezzałogowe niszczyciele czołgów. Przyszłość pola walki dla angielskiej armii

Bezzałogowe niszczyciele czołgów. Przyszłość pola walki dla angielskiej armii
Źródło zdjęć: © MBDA
Bolesław Breczko

10.09.2019 14:35

Armie świata coraz chętnie rozglądają się za bezzałogowymi pojazdami, które będą mogły zastąpić żołnierzy na polu bitwy. Jedną z takich propozycji jest estoński bezzałogowy pojazd THeMIS, który został wyposażony w rakiety Brimstone.

Na wystawie zbrojeniowej DSEI 2019 w Lodynie europejskie konsorcjum zbrojeniowe MBDA pokazało, jak uzbroić precyzyjnymi pociskami rakietowymi Brimstone bezzałogowe pojazdy lądowe THeMIS produkowane przez estońską firmę Milrem Robotics.

Uzbrojony w wyrzutnię z 6 pociskami Brimstone pojazd bezzałogowy stanowi odpowiedź na potrzeby brytyjskich Wojsk Lądowych określonych hasłami „Walka prototypów” (Prototype Warfare) i „Walcz inaczej”, wśród których pojawiło się ponowne zainteresowanie zdolnościami do zwalczania licznych formacji pancernych w konfliktach o wysokiej intensywności.

Zaspokojenie potrzeb związanych z takimi zdolnościami wymaga wdrożenia systemów artyleryjskich o dużym zasięgu rażenia, działających niezależnie od pogody, zdolnych do pokonania wszystkich znanych układów samoobrony pojazdów pancernych, strzelania salwą i zwalczania obiektów znajdujących się w ruchu.

THeMIS to wszechstronny i solidny pojazd bezzałogowy, charakteryzujący się niskim poziomem wytwarzanych hałasu i ciepła, potrafiący pokonywać trudny teren i pozwalający operatorowi zachować bezpieczną odległość. Otrzymując dane, przesyłane przez zdalnego operatora za pośrednictwem standardowych bezpiecznych wojskowych łączy wymiany informacji, system taki będzie w stanie atakować cele znajdujące się w zasięgu wzroku i za przeszkodami, korzystając z dwóch trybów naprowadzania – radarowego i laserowego.

Brimstone to lekki (50 kg) pocisk, naprowadzający się na cel w dwóch trybach: przez głowicę radarową lub głowicę z półaktywnym laserem. Służy do zwalczania szerokiej gamy celów, także znajdujących się w ruchu, w tym pojazdów i okrętów.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)