Bezwarunkowy dochód podstawowy poprawił zadowolenie z życia Finów

Strona głównaBezwarunkowy dochód podstawowy poprawił zadowolenie z życia Finów
13.05.2020 12:13
Bezwarunkowy dochód podstawowy poprawił zadowolenie z życia Finów
Źródło zdjęć: © Getty Images

Pierwszy w Europie krajowy eksperyment wprowadzający bezwarunkowy dochód podstawowy nie osiągnął znacznego efektu zachęcenia ludzi do podejmowania pracy, ale za to wyraźnie poprawił ich psychiczne samopoczucie, pewność i zadowolenie z życia.

Dwuletni fiński program, realizowany w latach 2017 i 2018 polegał na wypłacaniu dwóm tysiącom losowo wybranym bezrobotnym w całym kraju regularny miesięczny dochód w wysokości 560 euro (ok. 2556 zł), bez obowiązku szukania pracy i bez obniżania wynagrodzenia, jeśli jednak je podejmą.

Badacze z Uniwersytetu w Helsinkach doszli do wniosku, że "ludzie otrzymujący dochód podstawowy doświadczali mniejszego napięcia psychicznego niż grupa kontrolna". Byli oni bardziej zadowoleni ze swojego życia, doświadczali mniej stresu, depresji, smutku i samotności.

Pandemia koronawirusa zmusza do szukania rozwiązań

Do rozważania wprowadzenia programu dochodu podstawowego skłaniają skutki gospodarcze kryzysu związanego z pandemią, z których jednym jest gwałtownie rosnące bezrobocie na całym świecie. Do sprawy odniósł się np. papież Franciszek zasugerował w swoim przemówieniu Wielkanocnym, że "może to być czas na rozważenie bezwarunkowego dochodu podstawowego".

Także rząd Hiszpanii ogłosił w ostatnim miesiącu, że zamierza wprowadzić dochód podstawowy "najszybciej, jak się tylko da". Miałby on obejmować jak na razie około milion najbiedniejszych gospodarstw domowych.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)