Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2009: Podsumowanie

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2009: Podsumowanie
Źródło zdjęć: © Kaspersky

19.01.2010 13:53, aktual.: 19.01.2010 14:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W 2009 roku firma Kaspersky Lab regularnie sprawdzała zabezpieczenia sieci bezprzewodowych na terenie polskich miast. Przebadane zostały Toruń, Warszawa, Poznań, Lublin, Katowice, Kraków, Łódź, Gdańsk, Sopot oraz Gdynia (liczone razem jako Trójmiasto). Niniejszy raport ma charakter podsumowujący.

Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

Trasy

Badanie przeprowadzane było na wcześniej ustalonych trasach. Sieci były wykrywane podczas jazdy samochodem oraz spacerów między blokami. Łączna długość tras wyniosła 13. km, a liczba przebadanych sieci sięgnęła prawie 14 tysięcy. Szczegółowe dane się w poniższej tabeli.

Obraz
© Rys. 1. Trasy badań - tabela (fot. Kaspersky Lab)

Prędkość transmisji danych

Poniższy wykres prezentuje uśrednione wartości szybkości transmisji danych w polskich sieciach bezprzewodowych. W Toruniu odnotowano największą liczbę wolnych sieci (1. Mbit), w Trójmieście natomiast znaleziono najwięcej sieci pracujących z najwyższą prędkością (54 Mbit). W przypadku 5% zeskanowanych urządzeń nie udało się określić szybkości z jaką pracowały.

Obraz
© Rys. 2. Prędkość transmisji danych - wykres (fot. Kaspersky Lab)

Poniższa tabelka szczegółowo pokazuje konkretne prędkości w przebadanych miastach:

Obraz
© Rys. 3. Prędkość transmisji danych - tabela (fot. Kaspersky Lab)

Producenci sprzętu sieciowego

Producentów sprzętu udało się określić w przypadku około 14. sieci, co daje wynik ponad 1900 sieci. Najczęściej spotykanymi urządzeniami były produkty firmy Linksys, D-Link oraz Netgear. Pod hasłem inni producenci na przedstawionym poniżej wykresie znajdują się urządzenia spotykane rzadziej jak Asus, 3Com czy Asmax.

Obraz
© Rys. 4. Producenci sprzętu sieciowego (fot. Kaspersky Lab)

Bezpieczeństwo transmisji danych

Najważniejszą częścią badań było zawsze bezpieczeństwo przesyłanych w sieci danych. Niestety daleko nam do wyniku osiągniętego na Zachodzie. Najlepszym zabezpieczeniem, chroniącym przed kradzieżą łącza i podsłuchem jest WPA2 i WPA. Często jeszcze w Polsce spotykany WEP jest zbyt stary, by zapewnić należyty poziom bezpieczeństwa.

Obraz
© Rys. 5. Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - wykres (fot. Kaspersky Lab)

Blisko połowa sieci pracowała z najlepszym zabezpieczeniem WPA i WPA2. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że WEP i sieci bez szyfrowania stanowią większość z przeskanowanych, można stwierdzić, że ogólny wynik dla Polski jest słaby.

Obraz
© Rys. 6. Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - tabela (fot. Kaspersky Lab)

Typy sieci bezprzewodowych

Niespełna jeden procent wykrytych urządzeń pracowało w charakterze sieci zdecentralizowanych Ad-hoc, a dokładniej 0,86%. Daje to wynik prawie 11. sieci WiFi. Najwięcej znaleziono ich w Warszawie (1,28%), a najmniej w Poznaniu (0,38%).

Obraz
© Rys. 7. Typy sieci bezprzewodowych (fot. Kaspersky Lab)

Nazwy sieci

Nie we wszystkich sieciach można było określić dostawcę Internetu. Główną tego przyczyną był fakt, że użytkownicy często zmieniają domyślne nazwy sieci na własne, co utrudnia identyfikację. Najpopularniejszym dostawcą jest obecnie Telekomunikacja Polska (blisko 10. sieci).

Obraz
© Rys. 8. Nazwy sieci bezprzewodowych (fot. Kaspersky Lab)

Podsumowanie

W dotychczasowych raportach można było jedynie porównać jedno miasto do drugiego, nie inaczej jest tutaj. Dopiero za kilka miesięcy, kiedy ruszy kolejny cykl badań w tych samych aglomeracjach i na takich samych trasach, możliwe będzie stwierdzenie, czy bezpieczeństwo i szybkość sieci w Polsce poprawia się z roku na rok, czy może nie ulega istotnym zmianom. Póki co wiele do życzenia pozostawia kwestia bezpieczeństwa transmisji danych, która tylko w połowie sieci jest zabezpieczona. Mamy nadzieję, że badania te uświadomią chociaż część społeczeństwa o konieczności zabezpieczania domowych łączy.

_ Źródło: Kaspersky Lab Polska _

internetbezpieczeństwowifi