Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Wybieramy alkomat

To urządzenie niezbędne, jeśli chcesz jechać, a nie jesteś pewny, czy możesz. Liczne aplikacje na telefon czy, co gorsza, szacowanie "na oko", czy już możemy wsiadać za kierownicę, nie zastąpią precyzyjnego alkomatu. Urządzenie o wysokiej precyzji może zapewnić nam i innym bezpieczeństwo, a także ustrzec od poważnych konsekwencji.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Wybieramy alkomat
Źródło zdjęć: © Shutterstock

Precyzyjny alkomat — zadbaj o bezpieczną jazdę

Samopoczucie nie zawsze dobrze oddaje nasz stan, zwłaszcza jeśli chodzi o prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Dozwolona ilość alkoholu w organizmie, z którą można usiąść za kierownicą, to do 0,2 promila. Osoby, które przekroczą ten próg, muszą liczyć się z naprawdę poważnymi konsekwencjami. W przypadku tego urządzenia liczy się jakość pomiaru, nie wygląd, dodatkowe funkcje czy wielkość.

Alkomat do samochodu to kompaktowe i niewielkie urządzenie, które zapewni nam poczucie bezpieczeństwa. Wydatek niewielki, a komfort, który ten gadżet zapewnia – ogromny. Do wyboru mamy różne rodzaje alkomatów, z wymiennymi ustnikami, o różnym zakresie czułości na wydychany alkohol oraz różnej skali pomiaru – nawet do 6 promili.

Elektrochemiczny czy półprzewodnikowy?

Alkomaty półprzewodnikowe są najtańsze. Ich zasada działania opiera się na półprzewodnikowym sensorze. Pod wpływem alkoholu w wydychanym powietrzu utlenia się elektroda na jego powierzchni, a sensor zwiększa swoją przewodność. Na pomiary tego typu alkomatów ma jednak wpływ wiele czynników np. wypalenie papierosa. Jeśli jednak przed jazdą nie paliliśmy ani nie jedliśmy niczego, co mogłoby wpłynąć na odczyt, taki model będzie wystarczający. W przypadku tańszych modeli istnieje możliwość, że będziemy go musieli kalibrować częściej.

Sensor w skuteczniejszych, ale droższych alkomatach elektromechanicznych wchodzi w reakcję z alkoholem. W efekcie powstaje kwas octowy powodujący wytworzenie prądu elektrycznego. Na wynik nie ma wpływu to, co jedliśmy przed pomiarem czy nikotyna. Jeśli korzystasz z alkomatu sporadycznie, kalibrację urządzenia będziesz przeprowadzać w regularnych odstępach czasu, czyli w zależności od modelu 6 do 12 miesięcy. Jeśli zaś używasz alkomatu częściej lub z jednego urządzenia korzysta więcej osób, pamiętaj o tym, aby go skalibrować po określonej liczbie pomiarów (szacunkowo ok. 500).

Różnica w cenie alkomatów – z czego wynika?

Na pierwszy rzut oka widać, że tańsze modele są dziesięciokrotnie tańsze od tych z wyższej półki. Skoro urządzenie ma właściwie jedną funkcję, to z czego wynika tak duża różnica? Przede wszystkim poszczególne alkomaty różni precyzja pomiaru, która waha się między 0,1, a 0,001 promila. Dobry alkomat powinno się regularnie kalibrować, ale warto pamiętać, że to powinno się przeprowadzać w autoryzowanych punktach. Dawniej tańsze modele nie miały takiej możliwości i po czasie zużycia sensorów trzeba było kupić nowe urządzenie. Droższe będą też modele bez wymiennych ustników, które są praktyczniejsze w częstym użytkowaniu.

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)