Bez wizy do USA. Nie skorzystają m.in. studenci. Zobacz, kto jeszcze

Bez wizy do USA. Nie skorzystają m.in. studenci. Zobacz, kto jeszcze

Bez wizy do USA. Nie skorzystają m.in. studenci. Zobacz, kto jeszcze
Źródło zdjęć: © iStock.com
Bolesław Breczko
07.11.2019 07:42

Po latach oczekiwań i wysiłków Polska wreszcie zdobyła nominację do programu ruchu bezwizowego z USA, a już od 11 listopada oficjalnie będzie do niego należeć. Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, planując wyjazd do USA w najbliższym czasie.

Brak wiz nie oznacza, że chętni na podróż do USA mogą po prostu wsiąść w samolot i wylądować w Nowym Jorku czy Los Angeles. Obowiązkiem osób wyjeżdżających będzie autoryzacja w specjalnym Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization, ESTA), która jest ważna przez 2 lata od momentu jej uzyskania.

By skorzystać z programu bezwizowego potrzebny będzie także paszport z chipem do odczytu komputerowego. Uzyskanie autoryzacji nie następuje automatycznie, wniosek jest procedowany a przyszły turysta sprawdzany w systemie imigracyjnym USA. W przypadku odmowy wydania autoryzacji, należy stawić się na wizytę w konsulacie USA.

Bez wizy, ale pod pewnymi warunkami

Ruch bezwizowy między Polską a USA będzie możliwy, ale pod pewnymi warunkami. Pierwszy z nich dotyczy rodzaju wyjazdu – bezwizowo będzie można podróżować w celach turystycznych, służbowych lub tranzytowych. Wyjazdy z zamiarem podjęcia pracy bądź studiowania w USA nadal będą wymagały odpowiedniej wizy. Druga kwestia to czas spędzony na terytorium USA. Bezwizowe wyprawy będą mogły trwać nie dłużej niż 90 dni. Kolejnym warunkiem wjazdu w ramach ESTA jest konieczność okazania biletu powrotnego.

Programy work and travel nadal popularne

Do tej pory liczną grupę przekraczających granicę rodaków byli polscy studenci, którzy w ramach programu work and travel mogą pracować i podróżować podczas wakacji. Ze względu na fakt konieczności posiadania wizy J1, włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego nie dotyczy studentów.

Obowiązek wizowy dla Polaków przestaje obowiązywać 11 listopada 2019.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)