Belka zamiast kolumn. Soundbar to doskonałe nagłośnienie telewizora

Belka zamiast kolumn. Soundbar to doskonałe nagłośnienie telewizora
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

26.11.2019 11:36, aktual.: 26.11.2019 17:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dźwięk generowany przez głośniki w telewizorze nie zawsze jest satysfakcjonujący. Doskonała jakość obrazu nie zawsze idzie bowiem w parze z perfekcyjnym dźwiękiem. Dlatego wielu domowych kinomanów decyduje się na dokupienie osobnego systemu nagłaśniającego.

Inwestycja nie musi być duża, a z pewnością efekt będzie godny uwagi. Pozostaje jedynie kwestia, czy lepiej sprawdzi się niewielki i wydajny soundbar, czy może pełnowymiarowe kino domowe?

Nowoczesne soundbary różnią się od klasycznego kina domowego przede wszystkim budową. Kilka modułów połączonych kablami zostało zastąpionych przez podłużną belkę, którą można dodatkowo wzbogacić o subwoofer gwarantujący potężniejsze basy. Użytkownik nie musi patrzeć na optymalne rozmieszczenie każdego elementu zestawu. Są już one optymalnie rozstawione wewnątrz soundbara, który jest na tyle wąski, że zmieści się pod telewizorem, a jednocześnie ma na tyle duże głośniki, że z powodzeniem poprawi jakość dźwięku.

Jak dobrać odpowiedni soundbar

Najważniejszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze soundbara jest przestrzenność dźwięku. Zależy ona oczywiście od liczby głośników. Najprostsze modele dysponują dwoma głośnikami, które znacznie poprawiają jakoś filmu w porównaniu do telewizora bez dodatkowych ulepszeń. Są one skierowane tak, aby jak najwięcej fal docierało do użytkownika. Bardziej zaawansowane standardy dźwięku oferują głośniki w stosunku 2.1, 5.1, a nawet 7.1.

Obraz
© Materiały prasowe

Przy zakupie zwróć również uwagę na technologię dźwięku. Najpopularniejsze są zestawy Dolby Digital, które stanowią standard dzisiejszej telewizji. Rozwiązaniem, które oferuje prawdziwie kinowe rozwiązania jest Dolby Atmos, a kinomani pragnący przestrzennego dźwięku powinni wybrać standard Dolby Surround Pro Logic.

Domowe centrum audio

Niezależnie od tego ile głośników ma soundbar i jak będzie ustawiony, możesz liczyć na dobrą jakość dźwięku dobiegającego od strony telewizora, a nawet z boków. Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni sprawi, że dźwięk będzie odbijać się od ścian w pokoju pod odpowiednim kątem, co doda mu wrażenia przestrzenności. Niestety, niemal niemożliwe będzie usłyszenie dźwięku zza pleców. Jest to możliwe jedynie w przypadku pełnowymiarowego kina domowego.

Soundbar czy kino domowe

W przeciwieństwie do kin domowych, soundbary z podobną liczbą wbudowanych głośników są stosunkowo niedrogie. Mimo niewielkiego rozmiaru głośniki są w stanie emitować dobrej jakości dźwięk, który pełnię swoich możliwości rozwinie przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach. Kino domowe stłoczone w malutkim salonie czy sypialni sprawi, że dźwięk dochodzący z kilku źródeł będzie się ze sobą zlewał, co może przyprawić o ból głowy.

Nawet najlepsza jakość obrazu nie odda filmu w pełni, jeśli nie będzie jej towarzyszyć doskonały dźwięk. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem soundbara. Jeśli chcesz zaoszczędzić, skorzystaj z czarnopiątkowych promocji, na przykład Allegro Black Week oraz usługi Allegro Smart, dzięki której możesz liczyć na darmową przesyłkę w całym kraju. Najciekawsze oferty możesz przeglądać wszędzie – na zakupach, w drodze do pracy albo w domu, przed telewizorem. Wystarczy, że zainstalujesz praktyczną aplikację mobilną.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)