Baterie Li‑Ion działające 10x dłużej

Baterie Li-Ion działające 10x dłużej
Źródło zdjęć: © Apple

23.12.2007 15:40, aktual.: 24.12.2007 09:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pojemność baterii litowo-jonowych jest ograniczona i trudno sprawić, aby np. notebook działał na nich dłużej niż parę godzin. Jednak dzięki odkryciu naukowców ze Stanford University w Kalifornii, sytuacja może ulec zmianie.

Obecnie produkowane akumulatory posiadają konstrukcję ograniczającą poziom litu, który można w nich umieścić. Dzieje się tak z powodu zastosowania węgla w anodzie generującej prąd w baterii. Najnowsza technologia, opracowana przez profesora Yi Cui, wykorzystuje gniazdo krzemowych nanoprzewodów, służące do przechowywania litu. W ten sposób ilość pierwiastka ulega znacznemu zwiększeniu, przy czym udaje się zniwelować ewentualne uszkodzenia powstałe, w wyniku zastosowania większych układów silikonowych.

Innowacja pozwoli zwiększyć czas działania baterii litowo-jonowej nawet 10-krotnie. W praktyce, może to oznaczać, że notebooki będą działać aż 20 godzin. Technologia może mieć równie duże znaczenie w małych urządzeniach przenośnych, gdzie maksymalizacja ilości energii jest szczególnie ważna, z powodu jej niewielkich rozmiarów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)