Bardziej cenimy swoje dane niż urządzenia
F-Secure poinformował o wynikach najnowszych badań użytkowników szerokopasmowego Internetu, w których jako kluczową kwestię podczas codziennego funkcjonowania w Internecie wskazali oni ochronę poufnych informacji osobistych, takich jak loginy, hasła, zdjęcia, listy kontaktów. Jednocześnie, co wykazały badania, dzięki serwisom społecznościowym udostępniają oni więcej takich informacji niż kiedykolwiek wcześniej i robią to, używając wielu różnych urządzeń, nie tylko komputerów. Pokazuje to skalę zmian, które zaszły w Internecie w ostatnich latach.
26.07.2012 | aktual.: 26.07.2012 13:32
Uczestnicy badania na ogół preferują korzystanie z usług „w chmurze”. za pośrednictwem tych samych firm, które zapewniają im dostęp do Internetu. Jako podstawową przyczynę wymieniają tu zaufanie (44%) oraz możliwość uzyskania pomocy technicznej przez telefon (41%). Więcej internautów ufa swoim providerom internetowym (61%), niż globalnym korporacjom i serwisom, takim jak Google czy Dropbox. Chętniej powierzają więc swoje prywatne dane właśnie dostarczycielom usług internetowych.
Dzielić się? Tak, ale w bezpieczny sposób
Wyniki badania pokazują, że mimo gwałtownego rozwoju mediów społecznościowych, najczęściej wykorzystywanym sposobem wymiany informacji jest wciąż e-mail (według 74. respondentów). Następne w kolejności są płyty CD oraz nośniki USB (54%), a dopiero później serwisy społecznościowe (50%). Nie znaczy to jednak, że użytkownicy Internetu nie chcą dzielić się informacjami online, niezależnie od miejsca, w którym się aktualnie znajdują. Najbardziej zainteresowani taką możliwością są internauci z Indii (76% badanych) oraz Brazylii (61%).
Zdecydowana większość respondentów (aż 76%) stara się dbać o ochronę prywatności podczas korzystania z sieci społecznościowych. 70. uczestników badania niepokoi się jednak tym, kto może uzyskać dostęp do współdzielonych przez nich informacji osobistych, takich jak zdjęcia, filmy, dokumenty i wiadomości e-mail. 43% internautów przyznaje, że mają poczucie utraty kontroli nad prywatnymi treściami, które udostępnili w Internecie.
- respondentów korzystała już z usług, oferowanych w ramach tzw. chmury, takich jak m.in. zdalne przechowywanie danych, tworzenie kopii zapasowych czy synchronizacja treści pomiędzy różnymi urządzeniami. 68% spośród nich uważa, że możliwość uzyskania zdalnego dostępu do swoich danych jest praktyczna i wygodna, a 77% deklaruje, że ochrona danych jest ważniejsza niż zabezpieczenie samego urządzenia.