Bank ostrzega przed nowym oszustwem. Stracisz kontrolę nad telefonem

Strona głównaBank ostrzega przed nowym oszustwem. Stracisz kontrolę nad telefonem
25.07.2018 09:16
Bank ostrzega przed nowym oszustwem. Stracisz kontrolę nad telefonem
Źródło zdjęć: © WP.PL | Bartosz Wawryszuk

Bank ING informuje o nowym przekręcie. Oszuści podszywają się pod Google i sugerują zainstalowanie aktualizacji. Konsekwencje mogą być poważne - w grę wchodzi wyczyszczenie całego konta.

Oszuści wysyłają maila, w którym informują o konieczności instalacji aplikacji Update Google Market. Skorzystanie z podstawionego linku i wgranie programu sprawi, że przestępcy będą w stanie przechwycić dane służące do logowania. Dodatkowo mogą ukryć wszystkie przychodzące wiadomości SMS.

Dzięki temu przestępca może uzyskać dostęp do twojej bankowości internetowej/mobilnej i wykonać dowolny przelew z twojego konta posiadając dostęp do kodów autoryzacyjnych transakcji - tłumaczy ING na swojej stronie.

Oszustwo bazuje na niewiedzy użytkowników. Żadna oficjalna aplikacja nie wymaga aktualizacji poprzez instalowanie jej z poziomu maila. Tym bardziej systemowe programy aktualizują się bezpośrednio na telefonie. Ktoś, kto nie jest jednak tego świadomy, może stracić pieniądze.

Warto pamiętać o tym, by nie instalować żadnych programów z nieoficjalnych źródeł. I zachować podwójną ostrożność nawet wtedy, gdy pobieramy aplikacje z Google Play - nawet zabezpieczenia Androida mogą przepuścić wirusa. Należy też wiedzieć, że cyberprzestępcy przejmują kontrolę nad sprzętem tylko wtedy, gdy im na to pozwolimy. Uważajmy więc na to, jakie uprawnienia przyznajemy.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (160)