Bank ostrzega przed nowym oszustwem. Stracisz kontrolę nad telefonem

Bank ostrzega przed nowym oszustwem. Stracisz kontrolę nad telefonem

Bank ostrzega przed nowym oszustwem. Stracisz kontrolę nad telefonem
Źródło zdjęć: © WP.PL | Bartosz Wawryszuk
Adam Bednarek
25.07.2018 09:16, aktualizacja: 25.07.2018 10:48

Bank ING informuje o nowym przekręcie. Oszuści podszywają się pod Google i sugerują zainstalowanie aktualizacji. Konsekwencje mogą być poważne - w grę wchodzi wyczyszczenie całego konta.

Oszuści wysyłają maila, w którym informują o konieczności instalacji aplikacji Update Google Market. Skorzystanie z podstawionego linku i wgranie programu sprawi, że przestępcy będą w stanie przechwycić dane służące do logowania. Dodatkowo mogą ukryć wszystkie przychodzące wiadomości SMS.

Dzięki temu przestępca może uzyskać dostęp do twojej bankowości internetowej/mobilnej i wykonać dowolny przelew z twojego konta posiadając dostęp do kodów autoryzacyjnych transakcji - tłumaczy ING na swojej stronie.

Oszustwo bazuje na niewiedzy użytkowników. Żadna oficjalna aplikacja nie wymaga aktualizacji poprzez instalowanie jej z poziomu maila. Tym bardziej systemowe programy aktualizują się bezpośrednio na telefonie. Ktoś, kto nie jest jednak tego świadomy, może stracić pieniądze.

Warto pamiętać o tym, by nie instalować żadnych programów z nieoficjalnych źródeł. I zachować podwójną ostrożność nawet wtedy, gdy pobieramy aplikacje z Google Play - nawet zabezpieczenia Androida mogą przepuścić wirusa. Należy też wiedzieć, że cyberprzestępcy przejmują kontrolę nad sprzętem tylko wtedy, gdy im na to pozwolimy. Uważajmy więc na to, jakie uprawnienia przyznajemy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (127)