Bakterie na poręczach w autobusach i klamkach w galeriach handlowych. Raport nie pozostawia złudzeń
Eksperci przeprowadzili badania w 10 największych miastach Polski. Polegały na analizie bakteriologicznej 5 wybranych miejsc, na styczność, z którymi każdy z nas jest narażony każdego dnia. Pod lupą znalazły się bankomaty, poręcze w autobusach, sklepowe wózki, klamki w galeriach handlowych i poręcze na dworcach PKP.
Zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa przyjrzał się 5 wybranym miejscom, z którymi każda osoba ma najczęstszy kontakt każdego dnia.
Najczystsze i najbrudniejsze miasta Polski
Próbki do badań zostały pobrane w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Białymstoku, Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu oraz Katowicach. Naukowcy poddali je analizie i obliczyli, w jakich miastach znaleziono najwięcej bakterii. W ten sposób powstał ranking najczystszych miast w Polsce. Eksperci stworzyli również subrankingi, z których dowiadujemy się, gdzie znajdują się najczystsze i najbrudniejsze galerie handlowe, komunikacja miejska czy bankomaty.
Przeprowadzenie badania było możliwe dzięki zaawansowanym technologiom, które pozwoliły dostrzec nawet niewielkich rozmiarów drobnoustroje i je poprawnie zidentyfikować. Mowa tutaj przede wszystkim o technikach obrazowania mikroskopowego. Jak się okazuje, w części ze wspomnianych miejsc możemy napotkać na niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia bakterie gronkowca złocistego oraz paciorkowca kałowego.
Autorzy badania ustalili, że najczystszymi miastami w Polsce są: Łódź, Bydgoszcz oraz Kraków. Znaleziono w nich odpowiednio 1470, 2340 i 2240 różnych bakterii. Z kolei najbrudniejsze okazały się: Poznań (14620 bakterii), Katowice (9560 bakterii) i Gdańsk (8294 bakterii). Informacje na ten temat przedstawia infografika.
Warto jednak zaznaczyć, że liczba i miejsce występowania bakterii w każdym z miast są zupełnie inne. Szczegóły na ten temat można odnaleźć w treści raportu. Jeśli chodzi o najbrudniejsze bankomaty, to występują w Warszawie. Naukowcy zidentyfikowali tutaj aż 3000 bakterii. Najbrudniejsze galerie handlowe mieszczą się w Katowicach (1000 bakterii), najbrudniejsze wózki sklepowe w Gdańsku (2500 bakterii), najbrudniejsza komunikacja miejska w Poznaniu (5000 bakterii), podobnie jak i dworce PKP (6500 bakterii).
Bakterie towarzyszą nam niemal wszędzie
Z raportu wynika, że łączna suma znalezionych bakterii na 100 powierzchniach wyniosła blisko 55 000, ale różnią się one znacząco pod względem czystości. W jakich miejscach należy więc szczególnie uważać? Okazuje się, że pod tym względem niewątpliwym liderem są dworce PKP. Dopiero później znajduje się komunikacja miejska i bankomaty. Znacznie lepiej wypadają galerie handlowe i wózki sklepowe, ale tutaj też należy zachować ostrożność.
Badanie odsłania niezbyt przyjemną prawdę na temat zanieczyszczeń w poszczególnych miejscach codziennego użytku. Dlatego jego autorzy zachęcają, aby zachowywać szczególne środki ostrożności w miejscach publicznych, chociażby stosując płyny do dezynfekcji lub zakładając rękawiczki jednorazowego użytku. Praktycznie na większość z badanych powierzchni znaleziono szkodliwe bakterie, a także siedliska pleśni czy grzybów. Warto o tym pamiętać podczas korzystania z przestrzeni publicznej.