Badali go dwa stulecia. Teraz okazało się, że ma 429 milionów lat

Trylobit odnaleziony w Czechach w XIX wieku okazał się znacznie starszy niż sądzono. Do przybliżenia jego wieku posłużyła najnowsza technologia. Stworzenie było zarazem jednym z pierwszych na Ziemi obdarzonych zmysłem wzroku.

trylobit
trylobit
Źródło zdjęć: © Brigitte Schoenemann | Brigitte Schoenemann

Występowały na Ziemi wyjątkowo długo - kilkaset milionów lat. Trylobity, bo o nich mowa, to wymarłe morskie stawonogi z epoki wczesnego kambru, które zasiedlały naszą planetę do końca permu (wymieranie permskie).

Brigitte Schoenemann (z Uniwersytetu Kolońskiego) oraz Euan Clarkson z (Uniwersytetu w Edynburgu) przyjrzeli się odkrytej w 1846 skamieniałości trylobita. 

Obraz

Fragment okazu, zwany Aulacopleura koninckii ma cały centymetr długości, ale zachowało się praktycznie jego całe oko. Dogłębna analiza narządu wzroku ujawniła, że oczy trylobitów były wielosoczewkowe, zupełnie niczym u współczesnych insektów (np. much). 

Korzystając z dobrodziejstw cyfrowej mikroskopii, naukowcy mogli ustalić jak wyewoluowało zarówno oko trylobita, jak i ten konkretny rodzaj tego gatunku (który był prawdopodobnie przezroczysty. 

trylobit
trylobitBrigitte Schoenemann

Co ciekawe, trylobity były jedynymi stawonogami, a zarazem jednymi z pierwszych stworzeń w historii naszej planety, które widziały rzeczy oczami. Inne stawonogi, w tym wężowidła czy chitony także posiadały soczewki z kalcytu, ale służyły im jedynie do wykrywania światła. 

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)