Azzam - największy jacht świata

Azzam - największy jacht świata

Azzam - największy jacht świata
Źródło zdjęć: © Patrick Darnell / CC
16.07.2013 12:47, aktualizacja: 16.07.2013 14:00

Największy prywatny jacht świata został zbudowany w niemieckiej stoczni Lürssen Yachts. Jednostka nazywa się Azzam, a jej właścicielem jest Al-Waleed bin Talal - arabski miliarder, uznany przez czasopismo Arabian Business najbardziej wpływowym Arabem świata. Mierzący 180 m Azzam odebrał tytuł największego jachtu świata ponad 160-metrowej jednostce Eclipse, która należy do Romana Abramowicza.

Azzam został zwodowany 5 kwietnia 2013. Zewnętrzna część konstrukcji została zaprojektowana w biurze Nauta Yachts, a zbudowana przez Lürssen Yachts. Projektantem wnętrz jest zaś Francuz Christophe Leoni. Powstawanie jachtu nadzorował inżynier Mubarak Saad al Ahbabi, który osobiście skompletował zespół światowej klasy specjalistów. Wiele szczegółów, zwłaszcza dotyczących wyposażenia wnętrza jachtu, jest utajnionych. Część danych jednak ujawniono, a rysują one obraz naprawdę spektakularnej konstrukcji.

Niesamowita konstrukcja

Superjacht Azzam ma długość 18. m i maksymalną szerokość 20,8 m. Jak na tak wielką jednostkę, jacht posiada niewielkie zanurzenie, wynoszące jedynie 4,3 m. Wielkości te sprawiają, że Azzam może wpływać do stosunkowo płytkich portów, jednocześnie jednak jest dłuższy niż wiele okrętów wojennych, jak choćby brytyjskie niszczyciele rakietowe typu 45 czy największy polski okręt podwodny ORP Orzeł, od którego superjacht jest dłuższy ponad dwukrotnie. Maksymalna prędkość rozwijana przez należącą do saudyjskiego miliardera jednostkę wynosi 30 węzłów, czyli ok. 55 km/h. Jest ona osiągana dzięki dwóm silnikom Diesela i dwóm turbinom gazowym o łącznej mocy 70 MW (94 000 koni mechanicznych).

Największym pomieszczeniem we wnętrzu jachtu jest salon długi na 2. m i szeroki na 18 m. Niestety nie ujawniono informacji na temat (ani tym bardziej zdjęć) wnętrza jednostki. Wiemy jednak, że ma ona co najmniej 7 pięter wypełnionych pokojami dla gości, salonami i wszystkim, czego tylko mogą zapragnąć miliarderzy podczas rejsu po morskich wodach.

Astronomiczna cena

Cena superjachtu Azzam nie została ujawniona, ale za jednostkę tej klasy trzeba zapłacić co najmniej 1 mln dolarów za każdy metr długości. To jednak cena-minimum. Wszelkie luksusowe udogodnienia podnoszą cenę jachtu. Należący do Romana Abramowicza 162,5-metrowy jacht Eclipse kosztował co najmniej 30. milionów dolarów, co daje niemal 2 mln USD za metr. Jeśli przyjmiemy, że Azzam jest podobnie wyposażony, jak jacht rosyjskiego bogacza, możemy szacować, że Al-Waleed bin Talal zapłacił za niego przynajmniej 400 mln dolarów.

Trzeba jeszcze pamiętać, że samo kupno takiego superjachtu to ledwie początek wydatków. Roczne koszty utrzymania takiej jednostki wynoszą co najmniej 5 mln dolarów, nie licząc pensji kapitana. Dowódca, który poprowadzi taki jacht zainkasuje co roku kolejne pół miliona dolarów. Do tego trzeba doliczyć koszty pozostałej załogi, która liczy około 10. osób.

Obecnie Azzam cumuje w Nicei.

_ GB/JG/GB _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (386)