Awaria WC na stacji kosmicznej. W ruch poszły pampersy

Awaria WC na stacji kosmicznej. W ruch poszły pampersy

Awaria WC na stacji kosmicznej. W ruch poszły pampersy
Źródło zdjęć: © Youtube.com
28.11.2019 13:25

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej doszło do awarii toalet. "Houston, mamy problem" - mogliby powiedzieć kosmonauci przebywający na pokładzie ISS. Z powodu przepełnienia WC astronauci musieli korzystać z pieluch.

Usterka w toalecie to jedna z tych awarii, które należą do najmniej przyjemnych. Może zdarzyć się wszędzie: w domu, w centrum handlowym, w pociągu, a nawet... na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na własnej skórze przekonała się o tym załoga przebywająca na pokładzie ISS.

Na ISS znajdują się dwie toalety - obie wyprodukowane w Rosji za 19 tysięcy dolarów. Jedna jest usytuowana w module amerykańskim (Tranquillity), a druga w rosyjskim (Zwiezda). Agencja Roskosmos zapewniała, że awarii uległ jedynie system WC znajdujący się w pierwszej z wymienionych części, jednak te informacje są sprzeczne z doniesieniami astronauty znajdującego się na pokładzie. Kosmonauta Luka Parmitano poinformował, że w trakcie kiedy nastąpiła awaria w Tranquillity, toaleta w części rosyjskiej była wyłączona z użytku.

Na poniższym filmie Samantha Cristoforetti zdradza tajniki korzystania z systemu WC na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Na szczęście, w sytuacjach awaryjnych astronauci mogą skorzystać z dwóch dodatkowych toalet na pokładzie przymocowanych do ISS kapsuł załogowych Sojuz MS-13 i Sojuz MS-15. Ponadto kosmonauci dysponują zapasem pampersów oraz specjalnymi urządzeniami do zbierania moczu.

Agencja TASS, powołując się na Roskosmos poinformowała, że usterki zostały naprawione.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)