AWACS nad Polską i Europą. Aż cztery samoloty NATO w akcji
We wtorek 29 września nad Polską krążył samolot Boeing E-3A NATO. To maszyna wyposażona w radar pozwalający na monitorowanie przestrzeni powietrznej o promieniu 400 km.
29.09.2020 15:37
W niemieckiej bazie NATO Air Base (NAB) w Geilenkirchen stacjonuje 14 samolotów (łącznie 17 w Europie) Boeing E-3A Airborne Warning & Control System (AWACS). NATO określa je mianem swoich "oczu na niebie". Są to maszyny wyposażone w radary dalekiego zasięgu, zdolne do wykrywania ruchu lotniczego nawet kilkaset kilometrów dalej.
Niekiedy na lotniczym radarze Europy można zaobserwować nawet kilka takich maszyn jednocześnie. 29 września jeden z samolotów AWACS krążył nad północno-zachodnią Polską przez kilka godzin, a następnie skierował się ku Republice Czeskiej. Później piloci skierowali maszynę znowu nad terytorium Polski i tym razem przelecieli nad województwem opolskim i śląskim.
Oprócz, LX-N90459 krążącego nad Polską, wystartowały także trzy inne maszyny AWACS NATO. Samoloty krążyły głównie nad Czechami, Turcją oraz nad Morzem Północnym w okolicach Wielkiej Brytanii. Każda z maszyn jest w stanie obserwować jednocześnie 310 798 kilometrów kwadratowych nieustannie przez osiem godzin.
Informacje zbierane przez radary AWACS mogą być przesyłane bezpośrednio z samolotu do innych użytkowników na lądzie, morzu lub w powietrzu. Statki powietrzne wczesnego ostrzegania prowadzą szeroki zakres misji, takich jak nadzór powietrzny, wsparcie w walce z terroryzmem (ISIS, walki w Syrii), wsparcie operacji ewakuacji, reagowanie kryzysowe czy operacje demonstracji siły.
Samoloty Boeing E-3A AWACS krążą nad Europą z kilku powodów. Jednym z nich jest analizowanie bezpieczeństwa przestrzeni kosmicznej. Głównym powodem lotów samolotów wyposażonych w ogromny radar jest jednak pokazywanie obecności w ramach Inicjatywy Gotowości NATO.
Jak znaleźć na radarze samoloty NATO Boeing E-3A AWACS?
Istnieje wiele stron internetowych pozwalających na oglądanie tras samolotów w czasie rzeczywistym. Jedną z nich znajdziecie pod tym adresem. Aby wyszukać samoloty NATO, należy po odwiedzeniu witryny przycisnąć klawisz "U" na klawiaturze, aby odfiltrować loty samolotów cywilnych i pokazywać jedynie militarne.
Można to zrobić również poprzez przyciśnięcie znaczka umieszczonego w prawym górnym rogu mapki. Niekiedy i to nie pomaga, a stronę należy kilka razy odświeżyć, lub wyszukiwać wpisując kod maszyny. Po kliknięciu w ikonkę samolotu, pokaże nam się cała trasa przebyta przez nią oraz informacje takie jak aktualna prędkość czy wysokość.