AUSA 2018. Największy pokaz sprzętu wojsk lądowych

AUSA 2018. Największy pokaz sprzętu wojsk lądowych

AUSA 2018. Największy pokaz sprzętu wojsk lądowych
Źródło zdjęć: © CMI Defence
Bolesław Breczko
11.10.2018 10:38, aktualizacja: 11.10.2018 12:19

AUSA 2018 to doroczne forum i pokaz sprzetu dla wojsk lądowych w Stanach Zjednoczonych. Najwięksi producenci sprzętu wojskowego prezentują najnowsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania którymi chcą zainteresować US Army. Oto najciekawsze premiery.

Belgijska firma CMI Defence wspólnie z grupą ARDEC zaprezentowała modułowy system wieżowy dla transporteów opancerzonych. Nowatorski system pozwala w łatwy sposób wymienić działo wieży ze średnio- na wysokokalibrowe. Wieża będzie mogła być montowana na transporterach Stryker oraz nowych bojowych wozach piechoty, które mają zastąpić M-2 Bradley. Wieża będzie mogła być zarówno sterowana zdalnie, jak i przez żołnierzy wewnątrz.

1 / 4

General Dynamics Griffin 3

Obraz
© General Dynamics

Firma General Dynamics zaprezentowała prototyp wozu Griffin 3. To bojowy wóz piechoty nowej generacji, który jako jeden z trzech proponowany jest US Army w programie wymiany pojazdów gąsienicowych M-2 Bradley.

Griffin 3 oferuje całą gamę nowoczesnych rozwiazań, jak aktywyny system zwalczania dronów, pancerz reaktwyny, integrację obrazu z kilku kamer i sensorów w jeden połączony obraz, wspomaganie dowódcy i żołnierzy przez algorytmy sztucznej intelignecji. W nowych wozach bojowych US Army chce połączyć szybkość i manewrowość lekkich pojazdów opancerzonych z siłą ogniową czołgów. Griffin 3 ma być właśnie takim połączeniem.

2 / 4

Dron rozpoznawczy FLIR Black Hornet VRS

Obraz
© FLIR

Główny producent wojskowych kamer na podczerwień, firma FLIR, zaprezenowała miniaturowy dron rozpoznawczy rodem z filmów science fiction. Black Hornet (ang. czarny szerszeń) przeznaczony jest do wsparcia załogi pojazów opancerzonych i ma zapewnić im lepszy ogląd najbliższego otoczenia pojazdu.

Dron, przypominający miniaturowy śmigłowiec, bierze na siebie większość zadań jak start, lądowanie i nawigacja. Żołnierz może sterować nim ręcznie w powietrzu lub polegać na wcześniej zaprogramowanej trasie lotu dostarczając załodze informacji wizualnych.

3 / 4

Robot wsparcia piechoty HDT USA

Obraz
© HDT USA

Firma HDT zaprezentowała robota - platformę jęzdną przeznaczoną do wsparcia drużyny piechoty podczas długich i dalekich zadań. Jest to oferta w programie US Army na pozyskanie takiego sprzętu. Robot ma być zdolny do pokonywania trudnego terenu i transportu wyposażenia.

Robot HDT został stworzony z myślą o modułowym dostosowaniu go do wymogów misji. Oprócz podstawowego zadania przewożenia sprzętu może też służyć jako środek ewakuacji medycznej, platforma dla ubzrojenia, sprzęt inżynieryjny czy pojazd rozminowania.

4 / 4

Leonardo DRS System precyzyjnego celowania

Obraz
© Leonardo DRS

Firma Leonardo DRS zaprezentowała zaawansowany system precyzyjnego celowania i naprowadzania ognia. "Lornetka na sterydach" składa się z: sensora podczerwieni, kamery podczerwieni fal krótkich, standardowej kamery, miernika laserowego, a także kompasu wykorzystującego pozycję słońca i gwiazd, który eliminuje błędy kompasu elektromagnetycznego.

Wg producenta system celowania ma dawać możliwość oznaczania celów z dokładością do kilku centymetrów, co ma w przyszłości skutkować trafieniem celu już przy pierwszym strzale.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)