AUSA 2018. Największy pokaz sprzętu wojsk lądowych

AUSA 2018. Największy pokaz sprzętu wojsk lądowych
11.10.2018 10:381 / 5
AUSA 2018. Największy pokaz sprzętu wojsk lądowych
Źródło zdjęć: © CMI Defence

AUSA 2018 to doroczne forum i pokaz sprzetu dla wojsk lądowych w Stanach Zjednoczonych. Najwięksi producenci sprzętu wojskowego prezentują najnowsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania którymi chcą zainteresować US Army. Oto najciekawsze premiery.

Belgijska firma CMI Defence wspólnie z grupą ARDEC zaprezentowała modułowy system wieżowy dla transporteów opancerzonych. Nowatorski system pozwala w łatwy sposób wymienić działo wieży ze średnio- na wysokokalibrowe. Wieża będzie mogła być montowana na transporterach Stryker oraz nowych bojowych wozach piechoty, które mają zastąpić M-2 Bradley. Wieża będzie mogła być zarówno sterowana zdalnie, jak i przez żołnierzy wewnątrz.

General Dynamics Griffin 3

2 / 5
323948787326658985
Źródło zdjęć: © General Dynamics

Firma General Dynamics zaprezentowała prototyp wozu Griffin 3. To bojowy wóz piechoty nowej generacji, który jako jeden z trzech proponowany jest US Army w programie wymiany pojazdów gąsienicowych M-2 Bradley.

Griffin 3 oferuje całą gamę nowoczesnych rozwiazań, jak aktywyny system zwalczania dronów, pancerz reaktwyny, integrację obrazu z kilku kamer i sensorów w jeden połączony obraz, wspomaganie dowódcy i żołnierzy przez algorytmy sztucznej intelignecji. W nowych wozach bojowych US Army chce połączyć szybkość i manewrowość lekkich pojazdów opancerzonych z siłą ogniową czołgów. Griffin 3 ma być właśnie takim połączeniem.

Dron rozpoznawczy FLIR Black Hornet VRS

3 / 5
323948787326855593
Źródło zdjęć: © FLIR

Główny producent wojskowych kamer na podczerwień, firma FLIR, zaprezenowała miniaturowy dron rozpoznawczy rodem z filmów science fiction. Black Hornet (ang. czarny szerszeń) przeznaczony jest do wsparcia załogi pojazów opancerzonych i ma zapewnić im lepszy ogląd najbliższego otoczenia pojazdu.

Dron, przypominający miniaturowy śmigłowiec, bierze na siebie większość zadań jak start, lądowanie i nawigacja. Żołnierz może sterować nim ręcznie w powietrzu lub polegać na wcześniej zaprogramowanej trasie lotu dostarczając załodze informacji wizualnych.

Robot wsparcia piechoty HDT USA

4 / 5
323948787327117737
Źródło zdjęć: © HDT USA

Firma HDT zaprezentowała robota - platformę jęzdną przeznaczoną do wsparcia drużyny piechoty podczas długich i dalekich zadań. Jest to oferta w programie US Army na pozyskanie takiego sprzętu. Robot ma być zdolny do pokonywania trudnego terenu i transportu wyposażenia.

Robot HDT został stworzony z myślą o modułowym dostosowaniu go do wymogów misji. Oprócz podstawowego zadania przewożenia sprzętu może też służyć jako środek ewakuacji medycznej, platforma dla ubzrojenia, sprzęt inżynieryjny czy pojazd rozminowania.

Leonardo DRS System precyzyjnego celowania

5 / 5
323948787327379881
Źródło zdjęć: © Leonardo DRS

Firma Leonardo DRS zaprezentowała zaawansowany system precyzyjnego celowania i naprowadzania ognia. "Lornetka na sterydach" składa się z: sensora podczerwieni, kamery podczerwieni fal krótkich, standardowej kamery, miernika laserowego, a także kompasu wykorzystującego pozycję słońca i gwiazd, który eliminuje błędy kompasu elektromagnetycznego.

Wg producenta system celowania ma dawać możliwość oznaczania celów z dokładością do kilku centymetrów, co ma w przyszłości skutkować trafieniem celu już przy pierwszym strzale.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)