Aukcja częstotliwości 800 MHz pod koniec 2013 roku

Aukcja częstotliwości 800 MHz pod koniec 2013 roku

Aukcja częstotliwości 800 MHz pod koniec 2013 roku
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
28.03.2013 09:30, aktualizacja: 28.03.2013 10:32

Aukcja częstotliwości 800 MHz ma odbyć się w IV kwartale 2013 roku -
powiedziała w środę prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj. Dzięki tym
częstotliwościom będzie można zbudować sieci szybkiego internetu.

- _ W ostatnim kwartale tego roku ma odbyć się aukcja na częstotliwości 800 MHz _- powiedziała dziennikarzom Gaj. Urząd Komunikacji Elektronicznej w ubiegłym roku informował, że oczekuje 1,5-3 mld zł z ich sprzedaży.

Gaj dodała, że w kwietniu ma się rozpocząć natomiast dyskusja dotycząca rozdysponowania częstotliwości z zakresu 70. MHz. Częstotliwości 700 MHz zostaną uwolnione po całkowitym wyłączeniu w Polsce naziemnej telewizji analogowej.

- _ Zaczniemy z rynkiem dyskusję już w kwietniu. Przygotowuję konsultacje środowiskowe, jeśli chodzi o wykorzystanie częstotliwości zakresu 700 MHz _ - powiedziała. Zaznaczyła, że trwa spór, czy te częstotliwości powinny być wykorzystywane przez media, czy przez operatorów telekomunikacyjnych.

Dyskusja nt. tego, na jaki cel mają być przeznaczone częstotliwości z tzw. dywidendy cyfrowej (które zostają zwolnione w wyniku przejścia nadawania telewizji z systemu analogowego na cyfrowy) toczy się w Europie.

- _ Jeśli chodzi m.in. o UE, to KE skłania się do tego, że ta częstotliwość powinna być przeznaczona na internet szerokopasmowy. Zawsze dyskusje z rynkiem mogą zmienić te poglądy. Chciałabym zobaczyć, jakie poglądy będą u nas w Polsce przeważały _ - powiedziała Gaj.

Częstotliwości 70. MHz mogłyby zostać przeznaczone na nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej - dla uruchomienia kolejnych multipleksów (I, II i III już w Polsce zostały uruchomione) - albo na internet.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni powiedział w czwartek dziennikarzom w Brukseli, że skłania się ku temu, aby częstotliwości z dywidendy cyfrowej przeznaczyć na internet. Jego zdaniem obecnie nie ma w Polsce "popytu rynkowego", aby zagospodarowywać kolejne multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej. - _ Ważne, abyśmy mieli jak najwięcej dostępu do szerokopasmowego internetu. (...) Ja byłbym za internetem, ale oczywiście będę słuchał wszystkich argumentów _ - zaznaczył.

Dodał, że z aukcji częstotliwości 800 MHz spodziewa się uzyskania dla budżetu ok. 2 mld zł. - _ Konstruujemy tę aukcję w ten sposób, aby ci, którzy otrzymają określone pasma częstotliwości, byli zobowiązani do inwestowania. To bardzo rozwinie internet mobilny _ - zaznaczył.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)