Audiofilskie słuchawki "Audio Technica" - test
Jeśli ktoś dysponuje odpowiedniej jakości sprzętem audio, a z jakichś powodów duże kolumny głośnikowe nie mogą być uwieńczeniem systemu odsłuchowego, warto rozważyć kupno wysokiej jakpści słuchawek. Mamy ich spory wybór. Jednym z większych graczy na rynku jest firma Audio-Technica, która oprócz słuchawek produkuje profesjonalny sprzęt estradowy i studyjny.
23.01.2009 | aktual.: 26.02.2009 12:10
W jej ofercie znajdziemy szeroką gamę produktów, której podstawowy trzon pełnią mikrofony –. to one cieszą się największą popularnością wśród gwiazd światowej (w tym polskiej) sceny muzycznej. Firma jest również producentem systemów studyjnych opartych na wysokiej klasy urządzeniach obrabiających i przetwarzających dźwięk. Bogatą ofertę Audio-Techniki uzupełniają akcesoria, cyfrowe systemy dystrybucji dźwięku, a także słuchawki o różnych kształtach, bazujące na rozwiązaniach technicznych spełniających wyśrubowane normy narzucone przez rynek profesjonalny.
Testowane słuchawki ATH-A90. należą do grupy zamkniętych i są znakomicie wykończone. Już samo wyjmowanie ich z eleganckiego pudełka daje dużo przyjemności – producent zadbał dosłownie o każdy detal. ATH-A900 wyróżnia dwuczęściowy pałąk składający się z dwóch sprężystych, stalowych prętów osłoniętych grafitowymi, gumowymi koszulkami i dwóch „łapek” dbających o właściwe przyleganie nauszników do głowy. Wyściełane od wewnętrznej strony miękką gąbką i pokryte delikatną tkaniną pracują w dwóch płaszczyznach – odchylają się w poziomie i w pionie, dzięki sprytnie skonstruowanym przegubom, w tym jednym sprężynującym. Obudowy, w których zainstalowano membrany przetworników, są wykonane z aluminium pokrytego metalicznym, matowo-niebieskim lakierem, co nadaje słuchawkom elegancki wygląd. Nauszniki wyposażone w wygodne poduszki przylegają ciasno, ale nie na tyle, żeby powodować dyskomfort w czasie dłuższego odsłuchu. Izolacja od zewnętrznych źródeł dźwięku w zupełności wystarczy do bezproblemowego odsłuchu w warunkach
domowych przy średnich poziomach głośności. Trzymetrowy kabel łączący słuchawki ze źródłem dźwięku zbudowano z wysokiej jakości miedzianego przewodnika Hi-OFC i zabezpieczono gęstą tekstylną plecionką.
JAKOŚĆ DŹWIĘKU
ATH-A90. charakteryzują się świetnymi właściwościami sonicznymi, na które wpływ ma zapewne fakt zastosowania odpornych na rezonanse aluminiowych obudów. Słuchawki te brzmią gładko i słodko, ale jednocześnie na tyle ekspresyjnie, że nie odnosi się wrażenia spłaszczenia dźwięku czy utraty dynamiki w kluczowych momentach, zwłaszcza podczas odsłuchu żywiołowej muzyki elektronicznej czy mocniejszych odmian rocka. Bas może służyć za wzór do naśladowania. Niskie składowe mają w sobie naturalną sprężystość i kontur, a co najważniejsze gwarantują dosłownie takie wrażenia, jakby się słuchało dużych kolumn podłogowych. Głębia basu jest imponująca, niewymuszenie schodzi on praktycznie w dowolne najniższe rejony częstotliwości. Nad jego poprawą czuwa opracowany przez Audio-Technikę system podwójnego tłumienia D.A.D.S. (Double Air Damping System). Wokale charakteryzują się naturalnym kolorytem i dobrą równowagą, choć trzeba podkreślić, że przy wyższych poziomach głośności stają się nieco pogrubione.
Nie są ani przesadnie ocieplone, ani podawane zbyt chłodno. Głos Alison Kraus w utworze „Stay”. dostarczył nam mocnych wrażeń za sprawą swobody w operowaniu barwą i właściwych proporcji wokalu w stosunku do pozostałych instrumentów. Gitara akustyczna towarzysząca artystce ujawniła duże możliwości słuchawek w zakresie odtwarzania wysokich tonów. Nie odnieśliśmy wrażenia zmatowienia górnego rejonu, a subtelne niuanse zostały odtworzone wręcz wzorowo, z blaskiem, na poziomie najlepszych konstrukcji zamkniętych. Źródła pozorne kreślone były swobodnie, bez spektakularnych efektów, ale za to ze stabilnym rozmieszczeniem w przestrzeni. Cena recenzowanych słuchawek wynosi ok. 900 zł.
wydanie internetowe www.hfc.com.pl