Trwa ładowanie...

Atomowa bateria zasili elektroniczne urządzenia. Może działać... 50 lat

Szybko rozładowujące się baterie w urządzeniach elektronicznych to codzienne utrapienie wielu z nas. Z rozwiązaniem przychodzą Rosjanie, a dokładniej inżynierowie z Rosatomu. Bateria, którą zaprezentowali, będzie w stanie nieprzerywanie zasilać gadżety nawet przez 50 lat.

Share
Atomowa bateria zasili elektroniczne urządzenia. Może działać... 50 lat
Źródło: Youtube.com
d3dvsge

Podczas targów technologii nukearnych Atomexpo w Moskwie, rosyjscy naukowcy pokazali baterię atomową o wielkości mniej więcej ludzkiego paznokcia. Inżynierowie z Rosatomu uzyskali izotop niklu-63 i na jego bazie zbudowali ogniwo. W skład baterii wchodzą także inne substancje, jak poinformowali - również radioaktywne. Jednak ich ilość jest na tyle niewielka, że specjalnie zamontowana warstwa ochronna wykonana z metalowej folii zapewnia bezpieczeństwo dla użytkownika.

Zobacz: Pewnie też robisz to źle. Oto jak poprawnie ładować smartfona

Urządzenie nadaje się m.in. do zegarków i telefonów, a w większej wersji nawet do napędzania samochodów elektrycznych. Ponadto rosyjscy naukowcy mają w planach udoskonalić urządzenie tak, aby mogło być używane np. do zasilania sprzętów pracujących w kosmosie.

d3dvsge

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dvsge
d3dvsge
Więcej tematów