Atak na stronę CKE. Włamywacze podmieniali treści

Atak na stronę CKE. Włamywacze podmieniali treści

Atak na stronę CKE. Włamywacze podmieniali treści
21.05.2012 12:30, aktualizacja: 21.05.2012 13:26

Maturzyści zmagają się z egzaminami, a Centralna Komisja Edukacyjna walczy o przywrócenie swojej strony internetowej. W wyniku ataku włamywaczy, na witrynie opublikowano obraźliwe treści, po czym strona została wyłączona. Nie jest to pierwszy atak wymierzony w serwery administracji publicznej. Sprawą mają zająć się organy ścigania.

Tym razem na stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej, w działach aktualności i przetargi, włamywacze opublikowali zdjęcia obrażające papieża Jana Pawła II oraz filmy krytykujące system oświaty w Polsce. Treść strony była wielokrotnie podmieniana, co sugeruje, iż dostęp do panelu administracyjnego miało wiele osób. Na stronie pojawiały się także sprzeczne komunikaty, informujące o autorach ataku.

Dane autoryzacyjne, niezbędne aby zalogować się do panelu administracyjnego witryny CKE, zostały udostępnione na jednym z forów internetowych. 2. maja 2012r. w godzinach porannych, strona CKE została zamknięta i nie było do niej dostępu. Następnie została udostępniona jej tymczasowa wersja, z arkuszami matur oraz informacją o trwających pracach konserwacyjnych.

Nie jest to pierwszy atak wymierzony w serwery administracji publicznej. Na początku 201. roku doszło do serii włamań na strony kancelarii premiera i prezydenta, Sejmu oraz kilku ministerstw, a także KGP, CBA i BOR. Incydenty były związane z zapowiedzią wprowadzenia porozumienia ACTA, dotyczącego walki z naruszeniami własności intelektualnej.

CKE zapewnia, iż na stronie znajdowały się wyłącznie ogólnodostępne informacje i żadne dane osobowe nie są zagrożone. O ataku została już poinformowana policja i ABW. Sprawa ma również zostać zgłoszona do prokuratury. Zgodnie z obowiązującym prawem, włamywaczom grozi do pięciu lat więzienia.

SW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)