Atak na morele.net. Włamywacz złamał już 350 tys. haseł
28.12.2018 10:28, aktual.: 28.12.2018 11:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Osoba, która włamała się do sklepu morele.net, dysponuje już pokaźną sumą złamanych haseł. Konsekwencje ataku mogą być bardzo poważne. Niestety, spać spokojnie nie mogą nawet ci, którzy usunęli wcześniej konto.
Jeszcze przed świętami wyszło na jaw, że ktoś w listopadzie włamał się do Grupy Morele i wyciągnął z niej przechowywane tam informacje: imiona i nazwiska, adresy e-mail, numery telefonu i hasła w postaci zasolonej. Ze szczegółów ujawnionych przez samego włamywacza wynika, że przejął bazę danych składającą się z 2,2 mln rekordów. Teraz wiemy więcej na temat wycieku.
Jak informuje Niebezpiecznik, sprawca całego zamieszania złamał już 350 tys. haseł. Zakładając, że osoby korzystały z tego samego zabezpieczenia w innych serwisach, konsekwencje wycieku mogą być bardzo poważne. Niewykluczone, że udało się włamywaczowi przejąć wiele różnych kont i wykorzystać je albo kradzieży danych, albo do oszustw.
Jeśli mieliście konto w morele.net i korzystacie z tego samego hasła w wielu serwisach, należy jak najszybciej zmienić hasła w pozostałych serwisach. Od teraz warto używać generatora haseł wbudowanego w Google Chrome - w prosty sposób stworzycie oryginalne zabezpieczenie. Nie musicie go nawet zapamiętać, bo przeglądarka automatycznie będzie logować się na konto.
"Jak to dobrze, że od dawna nie mam konta na morele.net" - mógłby pomyśleć ktoś, komu udało się wcześniej, na przykład pół roku temu, skasować konto. Sęk w tym, że to żadna pociecha. Jak informuje Niebezpiecznik, Morele najprawdopodobniej nie usuwa wszystkich danych związanych ze swoimi użytkownikami. Sugeruje to przykład jednego z czytelników, który zgłosił się do serwisu i zdradził, że choć skasował konto gdy zaczęło obowiązywać RODO, to i tak otrzymał informację o włamaniu od Morele. Według włamywacza osób, które usunęły konto, a ich dane i tak były w bazie, w chwili ataku było 1849.