Najpopularniejsze hasła na świecie. Jedna pozycja zaskakuje

Najpopularniejsze hasła na świecie. Jedna pozycja zaskakuje

Najpopularniejsze hasła na świecie. Jedna pozycja zaskakuje
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek
17.12.2018 09:27, aktualizacja: 17.12.2018 09:38

"Internauci są niereformowalni. Najpopularniejsze hasło odgadnie każdy" - pisaliśmy rok temu. I przez 12 miesięcy nic się nie zmieniło. Ale lista wzbogaciła się o jedną, zaskakującą nowość.

Firma SplashData jak co roku pochwaliła się zestawieniem najpopularniejszych - a co za tym idzie: najgorszych - haseł. Skąd wiadomo, że mnóstwo użytkowników internetu korzysta akurat z tych zabezpieczeń? Hasła, które zobaczycie poniżej, pochodzą z tegorocznych wycieków. Przestępcy wykradający konta nie muszą specjalnie się wysilać, aby złamać zabezpieczenia. Oto najpopularniejsze hasła w 2018 roku:

Najpopularniejsze hasło

  1. 123456
  2. password
  3. 123456789
  4. 12345678
  5. 12345
  6. 111111
  7. 1234567
  8. sunshine
  9. qwerty
  10. iloveyou

Pierwsza trójka nie zmienia się od lat. Dalej jest już kilka nowości. Na 23. miejscu debiutuje hasło… "donald". Co ciekawe,rok temu do zestawienia 25 najpopularniejszych haseł trafiła inna niespodziewana nowość – "starwars". Prawdopodobnie powodem była wówczas premiera ósmej części gwiezdnej sagi. Możemy się tylko zastanawiać, czy tegorocznej nowości - hasła "donald" - używali przeciwnicy czy raczej popierający prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Z ubiegłorocznych statystyk wynikało, że z najpopularniejszego hasła korzysta aż 3 proc. użytkowników internetu. A z jednego z 25 haseł - 10 proc. Nic więc dziwnego, że bezpieczeństwem ludzi zająć chcą się politycy, skoro sami korzystający z sieci się do tego nie przykładają.

Kalifornia już wypowiedziała wojnę słabym domyślnym hasłom, a w Niemczech powstały specjalne wytyczne dla producentów routerów. Firmy, które dostosują się do wskazówek i ułatwią stworzenie skutecznych zabezpieczeń, będą mogły chwalić się certyfikatem dotyczącym bezpieczeństwa.

Jak stworzyć silne hało?

Coroczne zestawienia smucą i szokują, bowiem dziś stworzenie silnego hasła nie jest wielkim problemem. W przeglądarce Chrome już nie trzeba wymyślać hasła, bo zrobi to za was nowy system. Nie tylko sam wygeneruje unikalne, skomplikowane hasło, ale też je zapisze i włączy funkcję automatycznego logowania.

Jak często zmieniać hasło?

Odpowiedź nie jest taka prosta, bo zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że co 90 dni warto wymyślić nowe zabezpieczenie. Inni się z tym nie zgadzają i uważają, że częsta zmiana haseł skutkuje tym, że każde kolejne jest coraz gorsze - bo jesteśmy zmęczeni wymyślaniem unikalnych kombinacji. Wydaje się jednak, że skuteczniejszą obroną jest skomplikowane hasło, którego nie będzie się zbyt często zmieniać. Tym bardziej, jeśli wygeneruje je specjalny system.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)