Asus B53S - test notebooka

Dobrze wyposażony i niedrogi notebook do zastosowań biznesowych. Wyróżnia się kompleksowym systemem bezpieczeństwa (czytnik biometryczny, TPM, czytnik kart procesorowych) oraz solidną konstrukcją. Do pełni szczęścia zabrakło wyższej rozdzielczości ekranu niż standardowe 1366x768 pikseli.

Asus B53S - test notebooka
Źródło zdjęć: © chip.pl

Komputery dla biznesu wyróżniają się szczególnie solidnością oraz funkcjonalnością. Jeszcze do niedawna kojarzyły się także z najbardziej renomowanymi markami na rynku jak Dell, HP czy Lenovo. Obecnie tego typu maszyny chce mieć w ofercie każdy liczący się producent notebooków. Od dłuższego czasu biznesowa seria jest w ofercie Acera, a ostatnio dołączają do niego także Samsung i Asus. Czym chcą przyciągnąć do siebie tak wymagających i przyzwyczajonych już od lat do „swoich”. marek klientów biznesowych? Ich atutami są niewątpliwie cena oraz wysoka jakość, których stosunek jest wyraźnie lepszy niż u konkurencji. Również bogate wyposażenie niespotykane w tej kategorii cenowej skutecznie przyciąga uwagę i skłania do zakupu.

Obraz
© Asus B53S nie jest cichym urządzeniem. (fot. chip.pl)

Do naszego laboratorium trafił model B53. firmy Asus. Jest to typowy piętnastocalowy notebook, który zapewnia uniwersalne zastosowanie oraz względnie swobodne przenoszenie. Konstrukcja testowanego modelu bazuje na nowoczesnym procesorze Intel Core i5-2520M z rodziny Sandy Bridge. Do generowania grafiki wykorzystywany jest hybrydowy układ graficzny składający się z grafiki zintegrowanej z procesorem – Intel GMA HD 3000 oraz dodatkowej grafiki zewnętrznej – AMD Radeon HD Radeon HD 6470M. Przełączanie się pomiędzy układem wbudowanym a zewnętrznym odbywa się ręcznie poprzez ustawienia w oprogramowaniu sterownika. Obraz wyświetlany jest na 15,6-calowym, matowym ekranie o standardowej rozdzielczości 1366x768 pikseli. Co ciekawe do notebooka można podłączyć jednocześnie aż trzy zewnętrzne monitory lub inne urządzenia wyświetlające obraz dzięki złączom D-Sub, DisplayPort oraz HDMI.

Obraz
© 15-calowy notebook Asusa jest wyraźnie cięższy od konkurencyjnych rozwiązań co jest wynikiem solidnej konstrukcji wykonanej z metalu. (fot. chip.pl)

Ogólna wydajność komputera jest dość wysoka. W teście PCMark Vantage Asus B53. zdobył 7647 punktów. Jest to niewiele słabszy wynik od urządzeń wyposażonych w dwurdzeniowe procesory Intel Core i7 drugiej generacji. Natomiast wydajność graficzna również nie jest najgorsza lecz o graniu w najnowsze gry raczej nie ma co myśleć. W benchmarku 3DMark06 komputer osiągnął wynik 5044 punkty a w nowszym 3Dmark Vantage 1918 punktów. Wśród nowych notebooków klasy biznes jest to przeciętny poziom wydajności i w zupełności wystarcza do typowych zastosowań.

Obraz
© Wydajność graficzna jest wystarczająca do typowych zastosowań. (fot. chip.pl)

Obudowa notebooka została wykonana z dobrej jakości materiałów i zapewnia solidność i wytrzymałość przez długi czas. Wierzchnia część pokrywy oraz palmrest wykonane są ze szczotkowanego aluminium, które zostało pokryte czarnym lakierem. Jak na biznesowy komputer przystało Asus B53. został wyposażony we wszystkie niezbędne zabezpieczenia przeciw kradzieżowe i chroniące dostęp do przechowywanych danych. Na liście znajdziemy między innymi czytnik linii papilarnych, czytnik kart procesorowych (Secure Card) oraz moduł szyfrujący TPM. Dodatkowo komputer ma czujniki wstrząsu i spadania, który zabezpiecza dysk twardy przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz klawiaturę odporną na zalanie.

Obraz
© Ogólna wydajność jest na wysokim poziomie z racji zastosowania nowego procesora Intel Core i5. (fot. chip.pl)

Poza tym na wyposażeniu notebooka znajduje się 8 GB pamięci RAM DDR3. dysk twardy 7200 obr./min o pojemności 750 GB, nagrywarka DVD, czytnik kart pamięci oraz kamera internetowa. Dla urządzeń zewnętrznych dostępne są dwa tradycyjne złącza USB 2.0 w tym jedno zintegrowane z portem eSATA (Combo), jedno szybkie USB 3.0 oraz gniazdo kart rozszerzeń ExpressCard.

Obraz
© Podczas odtwarzania filmu bateria podtrzymuje zasilanie przez ponad dwie i pół godziny. Konkurenci są znacznie lepsi. (fot. chip.pl)

Testowany model zasilany był baterią o pojemności 440. mAh, co nie wybiega poza standardową wielkość. W czasie testów komputer wytrzymał na własnym zasilaniu przez dwie i pół godziny odtwarzania filmu DVD oraz niespełna cztery i pół godziny w trybie oszczędnej pracy (MobileMark Reader). Nie jest to najlepszy wynik, gdyż średnia w segmencie nowych notebooków 15-calowych jest wyższa. Dla porównania konkurencyjny Samsung 400B5B pracuje na baterii nawet dwie i pół godziny dłużej.

Obraz
© Niecałe pięć i pół godziny na baterii to raczej przeciętny wynik, w tym segmencie średnia jest dużo wyższa. (fot. chip.pl)

Podsumowując Asus B53. to funkcjonalny i solidny notebook dla wymagającego użytkownika biznesowego, który oczekuje od komputera wydajności i niezawodności w każdych warunkach. I taki jest właśnie produkt Asusa, który cechuje się przede wszystkim wysoką jakością i pełnym wyposażeniem jakie można spotkać w tej klasie sprzętu. To co można było by poprawić to rozdzielczość ekranu, która wynosi zaledwie 1366x768 pikseli, czas pracy na baterii i głośność pracy.

Karol Kulas

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Chrome szybszy niż jego użytkownicy"

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)