Astronauci lecą na stację ISS. Rozpoczyna się ekspedycja 57

Astronauci lecą na stację ISS. Rozpoczyna się ekspedycja 57

Astronauci lecą na stację ISS. Rozpoczyna się ekspedycja 57
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando
11.10.2018 09:55, aktualizacja: 11.10.2018 12:26

To już 57 ekspedycja astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Tym razem do trzech przebywających na pokładzie kosmonautów dołączą kolejni dwaj - Rosjanin oraz Amerykanin. Żegnają się na pół roku z rodzinami i wyruszają 400 km nad Ziemię.

Niestety, ale misja 11 października się nie powiodła. Tuż po starcie doszło do awarii silnika statku kosmicznego Sojuz. Nikomu nic się nie stało. Astronauci wylądowali w Kazachstanie.

11 października rozpoczyna się kolejna ekspedycja (57), w której udział biorą przebywający aktualnie na ISS astronauci oraz dwoje nowych. W czwartek do ekipy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dołączą: Aleksey Ovchinin - Roskosmos, Rosja oraz Tyler Nicklaus "Nick" Hague - NASA, USA. Właśnie trwa transmisja na żywo z dokowania statku kosmicznego Sojuz-MS10 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Tak Aleksey Ovchinin pożegnał się z najbliższymi. Planowany powrót na ziemię - 15 kwietnia 2019.

Obraz
© facebook | ISS

Aktualnie na pokładize Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajdują się Alexander Gerst - ESA, Niemcy, Sergey Prokopyev - Roskosmos, Rosja oraz Serena Auñón-Chancellor - NASA, USA.

Pełna ekipa ekspedycji 57 na zdjęciu.

Obraz
© NASA

Poniżej przygotowania rakiety Sojuz-FG, która wyniesie na orbitę statek kosmiczny Sojuz-MS10.

Niedawno zakończyła się ekspedycja 56, w której brali udział Andrew J. Feustel - NASA, USA, Oleg G. Artiemjew - Roskosmos, Rosja oraz Richard R. Arnold II - NASA, USA, którzy powrócili już na Ziemię.

Stacja jest dosyć duża, to 417-tonowy kolos o powierzchni życiowej 837 metrów sześciennych. Dzięki swoim rozmiarom, jej moduły baterii słonecznych odbijają na tyle światło słonecznego, że doskonale widać ją z Ziemi, nawet w ciągu dnia w 100 proc. oświetleniu. Okrąża Ziemię ponad 400 km nad powierzchnią. Obecnie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna składa się z 16 modułów i pozwala pomieścić sześciu członków załogi.

W skład projektu ISS wchodzą następujące państwa: Stany Zjednoczone, Rosja, Kanada, członkowie ESA - Belgia, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy, a także Japonia oraz Brazylia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)