Astronauci lecą na stację ISS. Rozpoczyna się ekspedycja 57

Astronauci lecą na stację ISS. Rozpoczyna się ekspedycja 57
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando

11.10.2018 09:55, aktual.: 11.10.2018 12:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To już 57 ekspedycja astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Tym razem do trzech przebywających na pokładzie kosmonautów dołączą kolejni dwaj - Rosjanin oraz Amerykanin. Żegnają się na pół roku z rodzinami i wyruszają 400 km nad Ziemię.

Niestety, ale misja 11 października się nie powiodła. Tuż po starcie doszło do awarii silnika statku kosmicznego Sojuz. Nikomu nic się nie stało. Astronauci wylądowali w Kazachstanie.

11 października rozpoczyna się kolejna ekspedycja (57), w której udział biorą przebywający aktualnie na ISS astronauci oraz dwoje nowych. W czwartek do ekipy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dołączą: Aleksey Ovchinin - Roskosmos, Rosja oraz Tyler Nicklaus "Nick" Hague - NASA, USA. Właśnie trwa transmisja na żywo z dokowania statku kosmicznego Sojuz-MS10 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Tak Aleksey Ovchinin pożegnał się z najbliższymi. Planowany powrót na ziemię - 15 kwietnia 2019.

Obraz
© facebook | ISS

Aktualnie na pokładize Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajdują się Alexander Gerst - ESA, Niemcy, Sergey Prokopyev - Roskosmos, Rosja oraz Serena Auñón-Chancellor - NASA, USA.

Pełna ekipa ekspedycji 57 na zdjęciu.

Obraz
© NASA

Poniżej przygotowania rakiety Sojuz-FG, która wyniesie na orbitę statek kosmiczny Sojuz-MS10.

Niedawno zakończyła się ekspedycja 56, w której brali udział Andrew J. Feustel - NASA, USA, Oleg G. Artiemjew - Roskosmos, Rosja oraz Richard R. Arnold II - NASA, USA, którzy powrócili już na Ziemię.

Stacja jest dosyć duża, to 417-tonowy kolos o powierzchni życiowej 837 metrów sześciennych. Dzięki swoim rozmiarom, jej moduły baterii słonecznych odbijają na tyle światło słonecznego, że doskonale widać ją z Ziemi, nawet w ciągu dnia w 100 proc. oświetleniu. Okrąża Ziemię ponad 400 km nad powierzchnią. Obecnie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna składa się z 16 modułów i pozwala pomieścić sześciu członków załogi.

W skład projektu ISS wchodzą następujące państwa: Stany Zjednoczone, Rosja, Kanada, członkowie ESA - Belgia, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy, a także Japonia oraz Brazylia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także