Trwa ładowanie...
d4m04a7
d4m04a7

Asteroida - Najnowsze informacje

Asteroidy okrążają Ziemię po nieregularnych orbitach iStock
Podziel się

Co to jest asteroida?

Asteroida to ciało niebieskie, którego geneza leży najprawdopodobniej w okresie kształtowania się Układu Słonecznego. Większość asteroid nosi nazwy numeryczne, a ich kształt jest nieregularny i naznaczony kraterami.

d4m04a7

Co to jest planetoida i czym się różni?

Plnetoida to najprościej mówiąc - duża asteroida. Sama nazwa pochodzi z języka greckiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza "mająca postać planety". Planetoida i asteroida to terminy używane w języku polskim zamiennie. Jednak w literaturze zagranicznej często określenie asteroida jest ogólną grupą kosmicznych skał, spośród których planetoidy są największe.

Asteroida – informacje ogólne

Asteroida, nazywana również planetoidą lub planetką, to ciało niebieskie niewielkich rozmiarów krążące wokół Słońca. Asteroidy posiadają niezmienną masę skalną lub lodową, a ich kształt jest zazwyczaj nieregularny z racji kolizji z innymi obiektami o podobnym charakterze.

Szacuje się, że w naszym układzie może znajdować się od miliona do dwóch milionów asteroid, których średnica wynosi przynajmniej 1000 m, a także dziesiątki milionów tych o mniejszych rozmiarach. Obecnie znanych naukowcom jest 740 tysięcy asteroid, z czego 21 tysięcy posiada nazwy własne, a przeszło pół miliona oznaczenia numeryczne. Większość z nich znajduje się w głównym pasie planetoid zlokalizowanym między orbitami Jowisza i Marsa. Drugim skupiskiem asteroid w Układzie Słonecznym jest pas Kuipera znajdujący się za orbitą Neptuna. Badania nad nim wciąż trwają.

Asteroidy - geneza

d4m04a7

Według najpopularniejszej hipotezy, asteroidy powstały w czasie kształtowania się Układu Słonecznego z gazu i pyłu mgławicowego. Cztery pierwsze planety powstały z cząstek stałych, kolejne z gazowych. Asteroidy są natomiast obiektami, które nie utworzyły planet ze względu na silne działanie pól grawitacyjnych, między innymi Jowisza.

Z tego samego powodu (oddziaływania grawitacji większych obiektów) asteroidy wytrącane są ze swoich orbit, przez co zmieniają trajektorię. W wyniku tego zderzają się ze sobą wzajemnie, krusząc się na mniejsze kawałki, a niekiedy także wpadają w ziemską atmosferę w postaci meteoru lub bolidu.

Wspomniana hipoteza wyjaśnia również różnice w budowie asteroid. Te znajdujące się bliżej planet wewnętrznych Układu Słonecznego zbudowane są w większości z materii skalnej. Dalsze natomiast zawierają więcej wody w postaci stałej. Wynika to z faktu, że podczas formowania się układu, związki najbliżej Słońca, w tym woda, występowały w postaci lotnej, a najdalej jako ciała stałe.

Właściwości asteroid

Według naukowców różnych instytutów badawczych pełna masa asteroid skupionych w pasie głównym równa jest masie Księżyca. Większość planetoid ma nieregularny kształt, choć zdarzają się takie, jak Ceres o regularnej formie elipsoidy. Nazywane są one planetami karłowatymi.

d4m04a7

Powierzchnia asteroid usiana jest zazwyczaj wyrębami i kraterami, co ocenia się jako wynik zderzeń między poszczególnymi ciałami. To również jest przyczyną zalegania na ich powierzchni warstwy regolitu, czyli luźnej, zwietrzałej skały.

Asteroidy różnią się między sobą budową i składem chemicznym, dlatego zostały sklasyfikowane według widma ich powierzchni. Najwięcej zaliczanych jest do klasy C, S i M, czyli zbudowanych w większości z węgla, krzemu lub pierwiastków metalicznych.

Grupy asteroid

Asteroidy można pogrupować w zależności od miejsca ich występowania. Zazwyczaj tego typu grupy charakteryzują się obiektami o zbliżonej budowie i formie. Spośród nich wymienić można:

  • wulkanoidy, czyli asteroidy, które miałyby znajdować się wewnątrz trajektorii Merkurego,
  • planetoidy zlokalizowane przed orbitą Marsa w stronę Słońca, które dzielą się na grupę Atiry, Atena, Apolla i Amora,
  • pas planetoid,
  • trojańczyków, krążących wokół planet, głównie Jowisza, Marsa, Neptuna i Ziemi,
  • centaury, czyli obiekty w pasie Kuipera: plutonki, twotino i cubewano,
  • obiekty z dysku rozproszonego,
  • obiekty odłączone.

Badania kosmiczne nad asteroidami

d4m04a7

W dalszym ciągu prowadzone są obserwacje asteroid zarówno z powierzchni ziemi, jak i za pomocą wysyłanych w przestrzeń kosmiczną sond. Aktualnie badaniem ich zajmuje się bezzałogowa sonda Dawn, która najpierw badała powierzchnię asteroidy Westa, a następnie Ceres. Inną misją jest ta, z którą NASA wysłała sondę New Horizons. Jej zadaniem jest zdobycie informacji o kilku obiektach pasa Kuipera, takich jak planeta karłowata Pluton czy jej księżyc Charon. Amerykanie postanowili zbadać również asteroidę Bennu z grupy Apolla, poprzez wysłanie w kosmos sondy OSIRIS-REx. Swoje badania nad asteroidami prowadzą również Japończycy. Sonda Hayabusa 2 wysłana przez nich w 2014 roku ma za zadanie zbadać Ryudu, znajdującą się w grupie Apolla.

d4m04a7
d4m04a7