Asteroida wielkości Piramidy znalazła się blisko Ziemi. NASA komentuje

Asteroida wielkości Piramidy znalazła się blisko Ziemi. NASA komentuje
Źródło zdjęć: © iStock.com

11.10.2019 14:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kilkanaście dużych asteroid minęło w ostatnim tygodniu naszą planetę. W nocy z 10 na 11 października asteroida wielkości Wielkiej Piramidy w Gizie minęła naszą planetę. Czy zbliża się na tyle, by następnym razem uderzyć w planetę?

W nocy z 10 na 11 października asteroida SX5 2019 minęła Ziemię. Szacuje się, że obiekt ma ok. 140 m szerokości, co odpowiada wielkości Wielkiej Piramidy w Gizie. Podróżuje z prędkością ok. 79 tys. km/h. Naszą planetę minęła w odległości ok. 6 mln km, ale mimo to jest klasyfikowana, jako obiekt bliski Ziemi.

NASA zarejestrowała, że do końca tygodnia naszą planetę minie około 16 asteroid ocenianych, jako znajdujące się "blisko Ziemi" (NEO). Jednak potencjalnie niebezpieczne obiekty zdarzają się niezwykle rzadko, a naprawdę duże kosmiczne skały uderzają w planetę raz na ok. 10 000 lat.

W przypadku SX5 2019 NASA nie podnosi alarmu. Orbita asteroidy nie zbliża się na tyle do ziemskiej, aby stanowić realne zagrożenie. Obecnie NASA szacuje, że największe ryzyko uderzenia ma obiekt 29075, mierzący prawie 1,3 km średnicy i poruszający się z prędkością 31 tys km/h (prawie 50 000 km / h) - choć będzie to miało miejsce najwcześniej w okolicy roku 2880.

I chociaż teorii o tym, jak będzie wyglądać koniec świata jest wiele, to zdaniem specjalistów NASA, asteroida jest naszym najmniejszym zagrożeniem. Bardziej prawdopodobne jest, że najpierw ludzie doprowadzą planetę na skraj zniszczenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)