Aspartam bezpieczny? Naukowcy to podważają

Aspartam bezpieczny? Naukowcy to podważają

Aspartam bezpieczny? Naukowcy to podważają
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0
02.08.2019 11:43

Napoje gazowane, gumy do żucia, piwa smakowe i wiele innych. Ich wspólnym elementem jest aspartam – słodzik, który budzi kontrowersje. Według dużej części naukowców może być bardzo niebezpieczny.

Aspartam jest powszechnie znanym i używanym słodzikiem. Został uznany za bezpieczny przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności). Teraz naukowcy z Uniwersytetu Sussex podważają ich opinię i twierdzą, że EFSA zbagatelizowała część badań.

Wznowienie dyskusji

Pierwsze pogłoski krytykujące zastosowanie E951 (takie oznaczenie ma aspartam) w przemyśle spożywczym pochodzą z 1974 roku. Część badaczy jest zdania, że aspartam może przyczyniać się do powstawania raka wątroby i płuc, zaburzeń neuroendokrynologicznych oraz uszkodzeń mózgu.

Autorami raportu, który krytykuje EFSA są profesor Erik Millstone oraz doktor Elisabeth Dawson. Wzywają oni do ponownego przeanalizowania badań, w tym tych pominiętych przez EFSA i naciskają urzędników Unii Europejskiej do wycofania autoryzacji sprzedaży aspartamu.

Kontrowersje

Naukowcy z Uniwersytetu Sussex twierdzą, że EFSA miała wyjątkowo wysokie wymagania dla badań krytykujących aspartam, jednocześnie będąc pobłażliwym wobec nieścisłości występujących w raportach, które uznały aspartam za bezpieczny.

Profesor Milestone sugeruje jednocześnie, że wpływ na postępowanie EFSA mogły mieć "konflikt krytycznych badań z branżą komercyjną". Uważa tak, ponieważ "wszystkie spotkania odbywały się za zamkniętymi drzwiami".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)