Armia USA prezentuje UH‑60V Black Hawk. Ulepszone śmigłowce rozpoczynają służbę

Armia USA modernizuje śmigłowce
Armia USA modernizuje śmigłowce
Źródło zdjęć: © YouTube

14.10.2020 13:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Armia USA poinformowała o wprowadzeniu do służby nowych śmigłowców UH-60V Black Hawk Victor. Maszyny są zmodernizowaną wersją dotychczas używanych UH-60L. Zostały wyposażone m.in. w pełni cyfrowy kokpit.

Sikorsky UH-60 Black Hawk to średni wielozadaniowy amerykański śmigłowiec transportowy i wsparcia piechoty. Pierwszy lot maszyny miał miejsce 17 października 1978 roku, a niecały rok później, śmigłowce weszły do służby w 101. Dywizji Powietrznodesantowej.

Legendarne maszyny mają już swoje lata, jednak wciąż odgrywają ważną rolę w armii Stanów Zjednoczonych. Wszystko za sprawą licznych ulepszeń i modernizacji. Najnowsza wersja śmigłowca trafiła właśnie do służby.

Sikorsky UH-60V Black Hawk w odmianie noszącej nazwę Victor, to unowocześniona wersja dotychczas używanego modelu L. Celem modernizacji było zbliżenie możliwości śmigłowca do tego, co oferuje obecnie wersja M.

Ulepszenie śmigłowców objęło m.in. wymianę analogowego kokpitu na w pełni cyfrowy, stworzony przez amerykański koncern Northrop Grumman.

Kokpit będzie mógł w przyszłości podlegać kolejnym modernizacjom. Zdaniem ekspertów, w znaczący sposób poprawi on bezpieczeństwo pilotów oraz współdziałanie z innymi maszynami znajdującymi się na polu bitwy.

- Ukończenie modernizacji śmigłowców jest pierwszym krokiem armii USA w kierunku realizowania planu Future Vertical Lift. Nie możemy być bardziej dumni - mówi pułkownik Joseph H. Parker.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)