Armia USA otrzymała pierwszą wyrzutnię M270A2. To system, którego powinni obawiać sie wrogowie
14.07.2022 11:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Lockheed Martin poinformował, że armia USA otrzymała właśnie pierwszą, ulepszoną wersję wyrzutni M270 MLRS (ang. Multiple Launch Rocket System), czyli M270A2. Ten model zyskał m.in. nowy silnik o mocy 600 koni mechanicznych, zmodyfikowaną, opancerzoną kabinę i wspólny system kierowania ogniem (CFCS).
Modernizacja opancerzonych wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet M270 MLRS została przeprowadzona przez Lockheed Martin we współpracy z Red River Army Depot. Zmiany wdrożone w M270A2 dotyczą silnika, kabiny oraz systemu kierowania ogniem. Jak zaznacza Lockheed Martin, wprowadzone ulepszenia zapewnią wyrzutni kompatybilność z przyszłymi pociskami, takimi jak GMLRS o zwiększonym zasięgu i Precision Strike Missile (PrSM). Dzięki nim wyrzutnie serii M270 pozostaną skuteczne i niezawodne, co pozwoli na ich użytkowanie co najmniej do 2050 roku.
Układ wyrzutni M270A2 jest bardzo podobny do układu oryginalnego M270, został też zamontowany na tym samym podwoziu gąsienicowym. Jeśli chodzi o kabinę, to jest ona wyższa i zyskała wzmocniony pancerz, który ma chronić załogę obsługującą sprzęt. M270A2 wyposażono w nowy silnik o mocy 600 koni mechanicznych i nową wyrzutnię, dostosowaną do znacznie bardziej zaawansowanej amunicji. Modyfikacje sprawiają, że wyrzutnia może atakować i przemieszczać się z dużą prędkością, znacznie zmniejszając zdolność przeciwnika do zlokalizowania systemu.
Charakterystykę wyrzutni M270, czyli wysoce mobilnego kompleksu, zdolnego do poruszania się najtrudniejszym terenie przedstawił Adam Gaafar. Więcej informacji na temat tego systemu można znaleźć tutaj. Warto jednak przypomnieć, że kompleks bazujący na podwoziu transportera M987 Fighting Vehicle System może poruszać się z maksymalną prędkością 64 km/h, a zamontowana na nim wyrzutnia pozwala na wystrzelenie pocisków kierowanych MGM-140 ATACMS lub klasycznych rakiet. Dzięki temu M270 ma zasięg od 32 do nawet 300 km.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski