Armata z II wojny światowej. Dziś posłuży obrońcom Ukrainy

BS-3 w służbie Sił Zbrojnych Ukrainy
BS-3 w służbie Sił Zbrojnych Ukrainy
Źródło zdjęć: © Twitter | @aloha9916

21.10.2023 16:10, aktual.: 17.01.2024 15:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy pokazali zdobytą armatę BS-100 kalibru 3 mm. Taki sprzęt był wykorzystywany w czasie II wojny światowej. Jak przysłuży się teraz?

Radziecka holowana armata polowa i przeciwpancerna BS-100 kalibru 3 mm była produkowana seryjnie od 1944 do 1951 roku. Jeszcze w latach 60. wykorzystywano taki sprzęt z dużą skutecznością, ale teraz zostały one wycofane z użycia przez większość użytkowników. Jednak w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy z taką właśnie armatą.

O tym, że działo to faktycznie może być użyte w walkach z najeźdźcami, świadczy w szczególności zdjęcie z nowym lub dobrze zachowanym pociskiem 100 mm, który trzyma w rękach jeden z żołnierzy. Samo to działo zostało sfotografowane na odpowiednio wyposażonej pozycji polowej. Zdjęcia możecie zobaczyć w serwisie X (dawny Twitter).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Artyleria z innej epoki

Pierwszy raz tego typu uzbrojenie zostało wykorzystane w wojnie z Rosją na początku 2023 roku przez Państwową Służbę Graniczną Ukrainy. W tym momencie jednak trudno powiedzieć, czy BS-100 pojawią się na stałe w siłach obronnych Ukrainy. Jednak nawet pojedyncze pojawienie się tego typu sprzętu może świadczyć o fakcie, że każda broń i sprzęt są na wagę złota.

BS-3 jest armatą wykorzystywaną do likwidacji celów ogniem pośrednim w zasięgu do 20,8 km i przy szybkostrzelności do 8-10 strzałów na minutę. Masa bojowa artylerii wynosi 3,6 tony i musi być obsługiwana przez 7 osób.

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie