Arktyka: zmiany klimatu prowadzą do zniszczenia rosyjskiej infrastruktury wydobycia gazu

Arktyka: zmiany klimatu prowadzą do zniszczenia rosyjskiej infrastruktury wydobycia gazu

Arktyka: zmiany klimatu prowadzą do zniszczenia rosyjskiej infrastruktury wydobycia gazu
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Oskar Ziomek
04.10.2019 22:37

Zmiany klimatu na Arktyce mogą być dużym problemem dla rosyjskiej infrastruktury wydobywczej. Przewiduje się, że jej kluczowe elementy mogą się w pewnym momencie zapaść pod ziemię.

Analitycy zwracają uwagę na poważny problem zmian klimatycznych, które dotyczą Arktyki. Jak informuje serwis Energetyka24, topniejąca zmarzlina nie jest zaskoczeniem, jednak coroczne roztopy sięgają coraz głębszych warstw gruntu. To problematyczne z uwagi na fundamenty konstrukcji, które osadza się w niższych, dotąd stabilnych warstwach.

Rosyjską instalację wydobywczą można znaleźć w okolicy Nowego Portu. Jak się okazuje, nośność gruntu w tamtym rejonie spadła aż o 20 procent od 1980 roku. Według najnowszych badań, do 2025 roku nośność gruntów w kluczowych lokalizacjach dla rosyjskiego wydobycia gazu może spaść nawet o 75 procent. Z tych obszarów gaz płynie między innymi do Polski.

Problem zmian klimatu może się przełożyć na wzrost cen. Rosjanie będą musieli ponieść dodatkowe koszty związane z ewentualnym umocnieniem konstrukcji oraz na bieżąco serwisować instalację, co według prognoz będzie konieczne dużo częściej. W dłuższej perspektywie może to także wpłynąć na stabilność gospodarki Rosji, która jest uzależniona od wydobycia i eksportu gazu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)