Arktyczny lód kryje wiele zagrożeń. Wśród nich nieznane wirusy i odpady nuklearne
02.10.2021 11:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Topnienie lodów Arktyki może być poważnym zagrożeniem dla naszego środowiska, a nawet życia. Z raportu opisanego przez BBC News wynika, że w wiecznej zmarzlinie kryją się nieznane wirusy i bakterie odporne na antybiotyki, a także odpady nuklearne.
Raport dotyczący skutków topnienia lodu pokrywającego około 15 mln kilometrów kwadratowych powierzchni Arktyki ukazał się na łamach "Nature Climate Change". Jego autorzy, wśród których są m.in. naukowcy z uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz NASA Jet Propulsion Laboratory, zauważyli, że utrata lodu to nie tylko problemy w postaci podniesie poziom morza i dewastacji ekosystemów na całym świecie.
Arktyka kryje wiele zagrożeń
Topniejący lód Arktyki może również przyczynić się do uwolnienia zagrożeń chemicznych i biologicznych. BBC przypomina, że wieczna zmarzlina w Arktyce była dawniej miejscem działalności przemysłowej, wydobycia zasobów, a nawet sowieckich testów nuklearnych, co oznacza, że pod powierzchnią lodu mogą kryć się toksyczne odpady.
Serwis podkreśla, że "w latach 1955-1990 Związek Radziecki przeprowadził 130 testów broni jądrowej w atmosferze i przy powierzchni oceanu archipelagu Nowa Ziemia u wybrzeży północno-zachodniej Rosji". Dodatkowo w wodach morza Kara i Barentsa zatopiono ponad 100 wycofanych z eksploatacji atomowych okrętów podwodnych.
W wiecznej zmarzlinie Arktyki znajduje się również ponad 100 odpornych na antybiotyki drobnoustrojów. Według BBC jeśli dojdzie do jej roztopienia, "istnieje możliwość, że zmieszają się one ze stopioną wodą i wytworzą nowe, oporne na antybiotyki szczepy istniejących bakterii". Gwałtowna utrata lodu zwiększa ryzyko, że drobnoustroje sprzed milionów lat zostaną uwolnione jednocześnie.
Zanieczyszczenia i chemikalia, które kryją się w powierzchni lodowej Arktyki, mogą zostać uwolnione z powrotem do atmosfery w miarę jej topnienia. Zwiększone przepływy wody w tym regionie sprawią, że będą się szybko rozprzestrzeniać, poważnie uszkadzając różne ekosystemy i przedostając się do łańcucha pokarmowego człowieka.
- Ten przegląd wskazuje, w jaki sposób inne zagrożenia mogą wynikać z ocieplenia Arktyki. Od dawna jest to zamrażarka dla szeregu szkodliwych rzeczy, nie tylko gazów cieplarnianych – powiedział w rozmowie z BBC współautor badania i badacz z Aberystwyth University, Arwyn Edwards. Dodał: - Musimy lepiej zrozumieć los tych szkodliwych drobnoustrojów, zanieczyszczeń i materiałów jądrowych, aby właściwie zrozumieć zagrożenia, jakie mogą stwarzać.
Więcej na temat potencjalnych zagrożeń związanych z topnieniem powierzchni lodowej Arktyki można przeczytać w raporcie "Emergent biogeochemical risks from Arctic permafrost degradation", który ukazał się na łamach czasopisma naukowego "Nature Climate Change". Jest on dostępny tutaj.