Arabia Saudyjska zainwestuje co najmniej 1 mld dol. w Virgin Group. Loty w kosmos coraz bliżej

Arabia Saudyjska zainwestuje co najmniej 1 mld dol. w Virgin Group. Loty w kosmos coraz bliżej
Źródło zdjęć: © Fot. Virgin Galactic via Facebook

03.11.2017 12:53, aktual.: 04.11.2017 10:48

Fundusz inwestycyjny z Arabii Saudyjskiej wyasygnuje miliard dolarów na wsparcie projektów firm kosmicznych Richarda Bransona. Kapitał z królestwa Saudów przyspieszy rozwój turystyki suborbitalnej oraz programu wynoszenia niewielkich satelitów przez Virgin Orbit. Porozumienie przewiduje możliwość uruchomienia dalszego saudyjskiego wsparcia finansowego na poziomie 480 mln dol.

List intencyjny w sprawie dokapitalizowania składników Virgin Group przez saudyjski fundusz Public Investment Fund (PIF) został podpisany 26 października 2017 r., podczas odbywającego się wówczas w Rijadzie forum Future Investement Initiative. Grupę Virgin reprezentował jej założyciel, brytyjski miliarder, sir Richard Branson. W imieniu PIF wystąpił natomiast prezes funduszu, a zarazem proreformatorski następca tronu Arabii Saudyjskiej, 32-letni książę Mohammad bin Salman Al-Saud.

Póki co niewiążący układ zakłada, że saudyjski fundusz zainwestuje w Virgin Group 1 mld dol. Za te pieniądze Saudyjczycy pozyskają udziały w firmach Virgin Galactic, Virgin Orbit i The Spaceship Company, jednak pakiety większościowe w każdym z tych podmiotów pozostaną w rękach grupy Virgin.

Arabski kapitał pozwoli przedsiębiorstwom Richarda Bransona przyspieszyć realizację planów, zarówno jeśli chodzi o rozpoczęcie suborbitalnych lotów kosmicznych dla turystów, jak i wynoszenie niewielkich ładunków w przestrzeń kosmiczną poprzez wykorzystanie systemu LauncherOne. Miliarder zapowiada, że pierwszy lot pojazdu SpaceShipTwo z turystami może nastąpić już w perspektywie sześciu miesięcy, z samym Bransonem na pokładzie.

Dalsze plany Virgin, w których urzeczywistnieniu pomogą pieniądze z Półwyspu Arabskiego, zakładają organizację naddźwiękowych lotów komercyjnych pomiędzy ziemskimi lokalizacjami. Porozumienie mówi też o możliwości zbudowania w Arabii Saudyjskiej całej nowej gałęzi przemysłu rozrywkowego, skoncentrowanej wokół sektora kosmicznego.

"Z radością witamy Królestwo Arabii Saudyjskiej pod przewodnictwem Jego Królewskiej Wysokości Mohammada bin Salmana Al-Sauda jako naszych nowych partnerów w Virgin Galactic, The Spaceship Company i Virgin Orbit. Dzielą nas zaledwie miesiące od [lotów statków] Virgin Galactic w kosmos z ludźmi na pokładzie i [pojazdów] Virgin Orbit umieszczających satelity na orbicie wokół Ziemi. Inwestycja ta pozwoli nam rozwinąć nową generację [urządzeń do] wynoszenia satelitów i przyspieszyć nasz program naddźwiękowych podróży kosmicznych pomiędzy lokalizacjami [na Ziemi].

sir Richard Branson, założyciel Virgin Group"

Podpisany list intencyjny wskazuje też na możliwość wyłożenia przez Arabię Saudyjską dalszych 480 mln USD na rozwój projektów Virgin Group. Wcielenie w życie umowy z Saudami będzie wymagać zgody rządu Stanów Zjednoczonych, podobnie jakiekolwiek starty SpaceShipTwo ze stolicy Arabii Saudyjskiej.

"Partnerstwo z Virgin Group odzwierciedla wielkie kroki, jakie Królestwo podejmuje w kierunku naszej wizji zróżnicowanej gospodarki opartej na wiedzy. Przyszłość Arabii Saudyjskiej jest związana z innowacjami, co zostało zaprezentowane podczas tegorocznego Future Investement Initiative, a poprzez partnerstwa z organizacjami takimi jak Virgin Group będziemy aktywnie uczestniczyć w tych sektorach i technologiach, które napędzają postęp w skali globalnej.

książę Mohammad bin Salman Al-Saud"

Współpraca z Virgin wpisuje się w działania królestwa Saudów na rzecz budowy nowoczesnej i zdywersyfikowanej gospodarki, co przewiduje program Vision 2030.

Źródło artykułu:Space24.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)