Apple za kolejne świadome kradzieże patentów będzie musiał zapłacić 625 milionów dolarów

Apple za kolejne świadome kradzieże patentów będzie musiał zapłacić 625 milionów dolarów04.02.2016 16:59
Apple za kolejne świadome kradzieże patentów będzie musiał zapłacić 625 milionów dolarów
Źródło zdjęć: © Anthony Lyo / CC

Amerykański sąd federalny w stanie Teksas uznał, że koncern Apple jest winny świadomego naruszenia czterech patentów firmy VirnetX. Na rzecz poszkodowanego podmiotu zasądzono odszkodowanie w wysokości 625,6 mln dolarów - jak informują media.

Portal AppleInsider zwraca uwagę, że rozpatrujący sprawę przeciwko koncernowi z Cupertino sąd federalny Teksasu Wschodniego w przeszłości wielokrotnie zasądzał odszkodowania na rzecz właścicieli patentów. Tym razem uznał, że usługi Apple'a FaceTime, iMessage, VPN (Virtual Private Network), a także urządzenia korzystające z tych rozwiązań naruszały własność intelektualną VirnetX. Dwie pierwsze z nich to jeden z głównych, rozpoznawalnych trzonów systemu iOS, na którym bazuje iPhone.

To drugi wyrok w tej sprawie. Po raz pierwszy sąd osądził karę w wysokości 368,2 mln w sprawie, która rozpoczęła się w 2012 roku, jednak werdykt z tamtego procesu został unieważniony we wrześniu 2015 roku. Amerykański sąd apelacyjny nakazał powtórzenie postępowania. VirnetX tym razem domagał się odszkodowania w wysokości 532 mln dolarów, jednak sąd ostatecznie podwyższył ją do ponad 625 mln. Swą decyzję tłumaczył świadomym i ciągłym naruszaniem patentów.

To nie pierwszy raz kiedy VirnetX zwrócił się do sądu w związku z naruszaniem ich patentu. W 2010 roku sąd przyznał im 200 mln odszkodowania od Microsoftu, a w 2014 roku kolejne *23 mln *w sprawie dotyczącej komunikatora Skype. VirnetX jest firmą oferującą rozwiązania bezpieczeństwa internetowego, posiadającą liczne patenty dotyczące m.in. zabezpieczeń sieci 4G/LTE. Opracowała także szereg programów zapewniających bezpieczną komunikację w czasie rzeczywistym.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)