Apple: ugoda za 10 mln USD

Apple: ugoda za 10 mln USD

Apple: ugoda za 10 mln USD
22.11.2007 13:30, aktualizacja: 22.11.2007 14:25

Koncern Apple zgodził się zapłacić 10 mln USD odszkodowania firmie Burst.com, która trzy lata temu oskarżyła go o nielegalne wykorzystanie w odtwarzaczu iPod kilku opatentowanych rozwiązań technologicznych.

Zawarta przez obie firmy ugoda przewiduje, że Apple będzie mógł korzystać z większości patentów Burst.com ( z kilkoma wyjątkami z zakresu cyfrowego rejestrowania materiału wideo ). Porozumienie to kończy także trwający od ponad dwóch lat spór pomiędzy firmami - wypłacenie 10 mln USD odszkodowania przez Apple sprawi, że Burst.com wycofa z sądu pozew patentowy przeciwko Apple. Warto wspomnieć, że kwota odszkodowania zostanie pomniejszona o koszty sądowe, wydatki na ekspertyzy, itp. - ostatecznie do powoda trafi niespełna połowa tej sumy ( 4,6 mln USD ).

Przypomnijmy: spór pomiędzy firmami rozpoczął się w 2004 r. - wtedy to przedstawiciele Burst.com zwrócili się do Apple z sugestią, by firma wykupiła od nich licencje na kilka opatentowanych technologii, które nielegalnie wykorzystano m.in. w aplikacjach iTunes, iLife, QuickTime oraz odtwarzaczu iPod. Apple nie przystał na to rozwiązanie i skierował sprawę do sądu - koncern chciał w ten sposób udowodnić, że nie naruszył żadnych patentów. Krótko później pozew złożyła również firma Burst.com - zawierał on oficjalne oskarżenie o nielegalne wykorzystanie w produktach Apple'a opatentowanych technologii.

Warto wspomnieć, że Apple nie jest jedyną firmą, która została wtedy oskarżona przez Burst.com - podobny pozew został skierowany również przeciwko Microsoftowi ( to postępowanie zakończyło się w ubiegłym roku ugodą - gigant z Redmond zapłacił Burst.com 60 mln USD odszkodowania ).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)