Apple: ugoda za 10 mln USD

Apple: ugoda za 10 mln USD

22.11.2007 13:30, aktual.: 22.11.2007 14:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koncern Apple zgodził się zapłacić 10 mln USD odszkodowania firmie Burst.com, która trzy lata temu oskarżyła go o nielegalne wykorzystanie w odtwarzaczu iPod kilku opatentowanych rozwiązań technologicznych.

Zawarta przez obie firmy ugoda przewiduje, że Apple będzie mógł korzystać z większości patentów Burst.com ( z kilkoma wyjątkami z zakresu cyfrowego rejestrowania materiału wideo ). Porozumienie to kończy także trwający od ponad dwóch lat spór pomiędzy firmami - wypłacenie 10 mln USD odszkodowania przez Apple sprawi, że Burst.com wycofa z sądu pozew patentowy przeciwko Apple. Warto wspomnieć, że kwota odszkodowania zostanie pomniejszona o koszty sądowe, wydatki na ekspertyzy, itp. - ostatecznie do powoda trafi niespełna połowa tej sumy ( 4,6 mln USD ).

Przypomnijmy: spór pomiędzy firmami rozpoczął się w 2004 r. - wtedy to przedstawiciele Burst.com zwrócili się do Apple z sugestią, by firma wykupiła od nich licencje na kilka opatentowanych technologii, które nielegalnie wykorzystano m.in. w aplikacjach iTunes, iLife, QuickTime oraz odtwarzaczu iPod. Apple nie przystał na to rozwiązanie i skierował sprawę do sądu - koncern chciał w ten sposób udowodnić, że nie naruszył żadnych patentów. Krótko później pozew złożyła również firma Burst.com - zawierał on oficjalne oskarżenie o nielegalne wykorzystanie w produktach Apple'a opatentowanych technologii.

Warto wspomnieć, że Apple nie jest jedyną firmą, która została wtedy oskarżona przez Burst.com - podobny pozew został skierowany również przeciwko Microsoftowi ( to postępowanie zakończyło się w ubiegłym roku ugodą - gigant z Redmond zapłacił Burst.com 60 mln USD odszkodowania ).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)