Apple podwaja udziały na rynku smartfonów

Apple podwaja udziały na rynku smartfonów
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

22.05.2009 15:49, aktual.: 22.05.2009 16:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas gdy globalny kryzys finansowy znacznie wyhamowuje globalną sprzedaż komórek, starcia w walce o udziały rynkowe są coraz ostrzejsze. W pierwszym kwartale 2009 roku wyniki sprzedaży spadły o 8,6 procent w porównaniu do tego samego okresu przed rokiem. Z kolejnych danych, które przedstawili analitycy Gartnera, można już wnioskować, kto w tej walce jest zwycięzcą, a kto przegranym. Podczas gdy taki gigant jak Nokia wciąż traci grunt pod nogami, a rezultaty Motoroli i Sony Ericsson wykazują tendencję spadkową, Samsung i Apple znacznie wzmacniają swoja pozycję.

Finowie wciąż są liderem rynku z udziałem wynoszącym 36,2 procent; musieli jednak pogodzić się ze spadkiem udziałów w granicach 2,9 punkta procentowego. Sprzedaż komórek Nokii spadła w pierwszym kwartale o 1. procent do poziomu 97,4 milionów sztuk. Samsung umocnił się na drugim miejscu i rozbudował swoje udziały do 19,1 procent. Koreańczycy sprzedali 51,4 milionów komórek – o jedną piątą więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Swoją pozycję poprawił także LG zajmujący obecnie 3 miejsce. Motorola, w ostatnim kwartale 2008 roku jeszcze na piątym miejscu, poniosła wprawdzie dalsze straty, ale jednocześnie skorzystała ze słabości Sony Ericssona, który musiał ponownie zwolnić czwarte miejsce.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

W sektorze smartfonów Apple'owi w porównaniu z poprzednim rokiem udało się podwoić udziały z nawiązką. W pierwszym kwartale roku 200. Apple sprzedał 3,9 miliona iPhone'ów; w analogicznym kwartale ubiegłego roku było to zaledwie 1,7 miliona sztuk. Z takimi wynikiem koncern – będący nowicjuszem w branży telefonii komórkowej – zajął trzecie miejsce w rankingu producentów smartfonów. Także i tutaj liderem jest Nokia z 14,9 milionami sprzedanych aparatów i udziałem w rynku na poziomie ponad 40 procent; zaraz za nią jest Research In Motion (RIM), który sprzedał 7,2 miliona urządzeń BlackBerry. HTC z 1,9 milionem sprzedanych aparatów – w tym także G1 – zajmuje czwarte miejsce.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Udział smartfonów w ogólnej sprzedaży komórek wyniósł w pierwszym kwartale 13,5 procent. W pierwszym kwartale roku 2008 było to 11 procent. Blisko połowa wszystkich smartfonów sprzedanych w pierwszych trzech miesiącach tego roku bazowała na systemie Symbian, a w ubiegłym roku ten odsetek wynosił jeszcze 57 procent. System operacyjny RIM osiąga prawie 20 procent, zaś za nim plasuje się OS iPhone'a z prawie 11 procentami.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)