Apple odpowiedzialne za braki pamięci flash na rynkach międzynarodowych

Apple odpowiedzialne za braki pamięci flash na rynkach międzynarodowych

Apple odpowiedzialne za braki pamięci flash na rynkach międzynarodowych
Źródło zdjęć: © IDG.pl
16.09.2009 10:44, aktualizacja: 16.09.2009 10:57

Apple w produkcji iPhone’ów i iPodów zużywa tak duże ilości pamięci flash, że spowodowało globalny deficyt na rynkach międzynarodowych. Główni producenci pamięci flash priorytetowo dostarczają ją dla firmy z Cupertino, zmniejszając zaopatrzenie rynków lokalnych. Samsung Electronics poinformowało tajwańskich producentów modułów pamięciowych, że we wrześniu zmniejszy dostawy pamięci NAND flash o połowę. Micron Technology nie dostarcza już kości dla mniejszych odbiorców. Podobnie Toshiba i Hynix Semiconductor dają priorytet firmie Apple, oferując niewielki ilości pamięci flash dla odbiorców lokalnych.

Zmniejszona podaż spowodowała nieznaczny wzrost cen pamięci. W pierwszej połowie września cena modułów 1. GB wzrosła o 7,2% do 4,48 USD, natomiast kości 32 GB podrożały do 6,80 USD (4,3%).

W zeszłym tygodniu Apple wprowadziło do sprzedaży iPoda touch 6. GB, podwajając pojemność modelu, który dotychczas posiadał 32 GB pamięci. Dodatkowo latem do sprzedaży trafiły nowe modele iPhone’a 3GS z pamięciami 16 GB i 32 GB.

Konkurencja zaczyna mieć problemy z nadążeniem za Apple, które rok rocznie zwiększa pojemności pamięci swoich urządzeń. W tym tygodniu Microsoft wprowadzi modele Zune HD wyposażone w 1. GB i 32 GB pamięci flash. Krążą plotki, że Microsoft nie był w stanie wyposażyć nowego Zune HD w taką ilość pamięci jaką posiada na przykład nowy iPod Touch (64 GB), gdyż żaden dostawca nie był w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości modułów NAND flash.

Sytuacja na rynkach może pogorszyć się jeszcze bardziej, z racji trwających negocjacji z China Mobile –. operatora, który obok China Unicom chce wprowadzić iPhone’a do swojej oferty w Chinach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)