Aplikacja iCoach pomoże w rzuceniu palenia
Najnowsza odsłona europejskiej kampanii przeciwko paleniu rozpoczyna się udostępnieniem ulepszonego, bezpłatnego narzędzia iCoach - cyfrowego instruktora dostępnego online i w postaci aplikacji na smartfony (iOS, Android), dostępnego w 23 unijnych językach.
Kampania "Eks-palacze - nic ich nie zatrzyma" rozpoczęła się w 2011 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej, aby pomóc rzucić palenie Europejczykom w wieku 24-35 lat. Była ona z powodzeniem kontynuowana w latach 2012-2013. W 2015 roku kampania będzie jeszcze intensywniej pomagać młodym ludziom i promować zalety życia wolnego od tytoniu. Lepsze zdrowie i samopoczucie, więcej pieniędzy do dyspozycji i zdecydowanie lepsza jakość życia to główne zalety rzucenia palenia. Oprócz korzyści osobistych, zmniejsza się także obciążenie europejskiej gospodarki i systemu ochrony zdrowia związane z paleniem tytoniu, które w 2009 roku szacowano na 544 miliardy euro .
Mówiąc o tym, dlaczego walka z tytoniem jest istotna dla Komisji Europejskiej, Vytenis Andriukaitis, Komisarz ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności stwierdził:
- Niemal 700 tysięcy ludzi rocznie umiera na terenie Unii Europejskiej z powodu palenia tytoniu. To więcej zgonów niż tych spowodowanych łącznie przez wypadki samochodowe, przestępstwa i nadużywanie narkotyków. Dlatego angażuje się w działania Unii obniżające zachorowania związane z paleniem tytoniu. Należą do nich kroki legislacyjne, kampania zwiększająca świadomość społeczną "Eks-palacze – nic ich nie zatrzyma" oraz współpraca z państwami członkowskimi, organizacjami społecznymi i innymi międzynarodowymi partnerami.
iCoach: cyfrowa platforma wsparcia, która stawia wyzwania użytkownikom
iCoach 2015 ma teraz nowoczesny wygląd i łatwiejszą nawigację, a także przydatne funkcje, w tym nową sekcję związaną z wyzwaniami. Narzędzie nadal prowadzi użytkowników przez pięć faz na drodze do rzucenia palenia, ale teraz dodano zindywidualizowane wyzwania dla każdej z nich. Niektóre z nich to:
• Prześledź, ile papierosów dziennie palisz – być może nie doceniasz siły swego nawyku (dla palaczy w fazie 2).
• Odrocz palenie "najprzyjemniejszego" papierosa dnia 10 razy na 10 minut, a następnie na 20 minut (dla palaczy w fazie 3).
• Kiedy wychodzisz na krótko, zostaw papierosy w domu (dla palaczy w fazie 4).
Te przykładowe wyzwania pozwalają stawiać sobie niewielkie, możliwe do zrealizowania cele, które zachęcają do podejmowania kolejnych kroków i przejmowania kontroli nad nawykiem.
- Badania nad modelami zmian zachowań doprowadziły nas do wniosku, że optymalne tempo zmian można osiągnąć dzieląc drogę do zdrowego stylu życia bez tytoniu na małe etapy i ustalaniu pośrednich, możliwych do osiągnięcia celów. Dla kogoś, kto nie myśli o rzuceniu palenia, skoncentrowanie się na końcowym celu może być bowiem nieprzezwyciężalną barierą - wyjaśnia Steven de Peuter z BrandNewHealth, organizacji, która opracowała i rozwinęła platformę iCoach, partnera obecnej kampanii. - Trudno dotrzeć do palaczy znajdujący się w tej fazie "przed rozważaniem". Stanowią 3 proc. wszystkich obecnie zarejestrowanych użytkowników iCoach, lecz nadal są głównym celem naszej kampanii. Mamy nadzieję, że nowe wyzwania będą dla nich dodatkową zachętą do przejścia do następnej fazy rzucania palenia.
iCoach rozpoznaje ukończone wyzwania przesyłając użytkownikowi komunikaty z gratulacjami. Podaje także aktualizowane na bieżąco informacje o liczbie zarejestrowanych osób w każdej fazie w poszczególnych krajach, całkowitej liczbie osiągniętych wyzwań oraz szansach na przejście do następnej fazy, które powinny zwiększyć motywacje użytkowników iCoach i dać poczucie przynależności do silnej i aktywnej społeczności osób rzucających palenie. Uczestnicy będą także zachęcani do dzielenia się swoimi wyzwaniami, osiągnięciami i sukcesami w mediach społecznościowych, wzmacniając emocjonalny aspekt kampanii, który skutecznie wpływa na motywację wszystkich grup społeczno-ekonomicznych.
Wyznacz sobie cel na Światowy Dzień bez Papierosa
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i jej partnerzy 31 maja organizują Światowy Dzień bez Papierosa. Jego celem jest zwiększenie świadomości co do szkodliwego wpływu tytoniu na zdrowie i ograniczenie jego spożycia na całym świecie. Czemu by nie przyłączyć się do iCoach już teraz i wyznaczyć sobie pierwszy cel do osiągnięcia na Światowy Dzień bez Papierosa?