Antarktyda odkryta na nowo. Naukowcy uważają, że to spektakularne
Biegun Południowy do niedawna był miejscem, które nie miało swoich dokładnych map. Naukowcy podkreślali, że lepiej znaliśmy Marsa niż Antarktydę. Ian Howat z Uniwersytetu w Ohio przygotował najdokładniejszą mapę na świecie tego surowego kontynentu.
12.09.2018 07:43
Do tej pory jak podkreślają naukowcy mapa żadnego kontynetu nie była tak dokładna. Obecnie Antarktyda jest najlepiej opisanym kontynentem. Potwierdza to strona projektu REMA gdzie można nie tylko zobaczyć te wyjątkową MAPĘ, ale także dowiedzieć się, że zestaw zaprezentowanych danych ma bardzo wysoką dokładność sięgającą nawet 98 procent.
Praca nad przygotowaniem mapy nie była prosta. Do jej przygotowania użyto komputerów o wysokiej mocy obliczeniowej, których zadaniem była analiza 150 terabajtów danych. Wśród analizowanych elementów pojawiły się m.in. zdjęcia satelitów. Dla porównania Biblioteka Kongresu USA kilka lat temu miała 525 terabajty danych w internecie. Co pokazuje ogrom informacji zebranych do przygotowania i zrealizowania tego projektu.
Stworzenie tak dokładnej mapy Antarktydy to nie tylko chęć zaspokojenia topograficznych fantazji naukowców i podróżników. Projekt ma też inne zastosowanie. Na podstawie tak dokładnej mapy, uczeni chcą analizować ruchy mas lodowych, kurczenie się lodowców, czy zmiany w grubości powierzchni śnieżnej kontynentu. Ważne jest też monitorowanie odpływów rzek, powodzi i wulkanów.
Choć na pozór mapa odległego i surowego kontynentu może wydawać się nieistotna to misja została przyjęta z dużym entuzjazmem na całym świecie. Szef wydziału ds. Ziemi i Misji Europejskiej Agencji Kosmicznej, Mark Drinkwater podsumował to osiągnięcie słowami "spektakularny".
Z przygotowanej mapy będą korzystać nie tylko naukowcy na całym świecie, ale także osoby przebywające na mroźnym kontynencie. Są to m.in. Polacy, którzy znajdują się 120 km od wybrzeża Antarktydy na Oceanie Południowym. Gdzie Instytut Biochemii i Biofizyki PAN ma zlokalizowane 14 budynków stacji. Zakres badań obejmuje takie dziedziny jak: oceanografia, geologia, geomorfologia, glacjologia, meteorologia, klimatologia, sejsmologia, magnetyzm oraz ekologia.