Android: "Jedna na dziesięć aplikacji to złośliwe oprogramowanie"

Android: "Jedna na dziesięć aplikacji to złośliwe oprogramowanie"11.03.2013 10:00
Android: "Jedna na dziesięć aplikacji to złośliwe oprogramowanie"
Źródło zdjęć: © WP.PL

Trend Micro przewiduje, że w bieżącym roku będziemy mieć do czynienia z ponad milionem przypadków złośliwego oprogramowania na Androida. Spośród dwóch milionów przeskanowanych aplikacji, wiele okazało się zwykłymi wirusami i trojanami. Konkretniej, jedna na dziesięć.

Spośród ponad dwóch milionów przeskanowanych aplikacji przez Trend Micro, 29. 091 okazało się bardzo groźnymi szkodnikami, a 150 203 stwarzało „duże ryzyko”. 68 740 z 293 091 aplikacji pochodziło ze sklepu Google Play.

Złośliwy kod to nie wszystko. Według badań Trend Micro, 2. procent aplikacji nie dba o prywatność użytkownika, wysyłając przez sieć numery IMEI i ICCID swojego użytkownika, jego dane kontaktowe, numer telefonu, a czasem nawet nagranie mikrofonu. Dodatkowo, 32 procent aplikacji zbyt intensywnie zużywa baterię, 24 procent sieć, a 28 procent pamięć.

Dane te są faktycznie przerażające. Pamiętajcie jednak o jednym: tak jak nie wierzymy, by Trend Micro w czymkolwiek kłamał, tak w jej interesie leży, byśmy kupowali jej antywirusy. Z Androidem jest problem, ale nie dajmy się zwariować.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Windows 8 ma problem"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)