Analitycy: chmury komputerowe są niebezpieczne

Analitycy: chmury komputerowe są niebezpieczne

Analitycy: chmury komputerowe są niebezpieczne
Źródło zdjęć: © OeilDeNuit / Sxc.hu
05.11.2012 09:54, aktualizacja: 05.11.2012 11:12

Przetwarzanie w chmurze komputerowej nie jest bezpieczne. Obecne systemy zabezpieczeń nie utrudniają ataków i umożliwiają tworzenie wielkich sieci przejętych komputerów - botnetów, używanych przez cyberkryminalistów do ataków na firmy, kradzieży danych, rozsyłania spamu i oszukańczych e-maili (phishingu). Botnety te mogą korzystać z komercyjnie dostępnych usług chmur komputerowych - twierdzą analitycy Stratsec.

Analitycy pracujący dla firmy Stratsec, należącej do jednego z największych koncernów elektronicznych i zbrojeniowych na świecie - BAE, opracowali raport dotyczący bezpieczeństwa usług przetwarzania w chmurze komputerowej. Raport wykazuje, iż firmy utrzymujące komercyjne usługi przetwarzania w chmurze i wielkie centra danych, na których takie przetwarzanie się opiera, nie tworzą dostatecznych zabezpieczeń przed atakami z zewnątrz.

Analitycy Stratsec dokonali szeregu eksperymentów m.in. symulowanych ataków z zewnątrz i prób tworzenia botnetów czyli sieci przejętych komputerów, których cyberkryminaliści używają do ataków odmowy usługi (DDOS) blokujących portale i usługi internetowe firm i instytucji, kradzieży danych oraz włamań na konta firm i osób prywatnych, rozsyłania spamu i oszukańczych e-maili (phishingu).

W trakcie eksperymentów okazało się, że we wszystkich wielkich pięciu komercyjnych chmurach komputerowych analitykom Stratsec udało się utworzyć botnet o nazwie botClouds, przy czym nie nastąpiła żadna reakcja ze strony zespołów bezpieczeństwa informatycznego w firmach prowadzących usługi przetwarzania w chmurze. Nie zostały też nałożone żadne ograniczenia na konta użytkowników, którzy należeli do botnetu i tworzyli anormalny ruch w sieci wskazujący na możliwą obecność w niej hackerskiej sieci.

Eksperymenty objęły najpierw stworzenie kont użytkowników w pięciu największych światowych serwisach przetwarzania w chmurze. Z kont tych przesyłano takie pakiety, jakie wysyłałyby prawdziwe botnety do kontrolowanych przez siebie komputerów w różnych sieciach firmowych. Podobnie jak w zwykłych komputerach firmowych korzystających z przetwarzania w chmurze komputerowej, także i w komputerach użytych do eksperymentu włączone były podstawowe usługi internetowe, korzystające z protokołów HTTP, FTP i SMTP. W eksperymencie tym mimo generowania podejrzanego dla systemów i ekspertów bezpieczeństwa ruchu w sieci, analitycy Stratsec nie doczekali się żadnej reakcji.

Następnie analitycy zasymulowali atak z kont umieszczonych na komercyjnych serwisach w chmurach komputerowych. Użyto typów ataków najczęściej stosowanych przez hackerów: ataku siłowego na hasła w serwisach pobierania plików FTP, ataków DOS, ataków złośliwych skryptów, malware, ataku wykorzystującego błędy systemowe do uruchomienia usług w sieci ofiary oraz ataków aplikacji webowych jak SQL injection obejmujący bazy danych.

W komputerach “ofiar”. stworzono wirtualne środowiska informatyczne najczęściej spotykane w firmach i instytucjach m.in. korporacyjne z zabezpieczonym serwerem internetowym i firewallem; chmurowe, gdzie firma korzysta z tej samej chmury komputerowej co atakujący; chmurowe, gdzie firma korzysta z innej chmury komputerowej niż atakujący i chmurowo-sieciowe gdzie sieć firmowa jest zaopatrzona w firewall, ale korzysta też z chmury. W przypadku środowiska chmurowego innego dla atakującego i ofiary, firmy prowadzące usługi w obu chmurach komputerowych zareagowały dopiero po 48 godzinach ciągłego ataku.

Jak napisali w raporcie analitycy Stratsec, byli zdziwieni praktycznym brakiem reakcji, mimo iż oczekiwali „różnych działań ze strony firm prowadzących usługi w chmurze". Nie wystąpiło zwykłe w przypadku ataków prowadzonych w sieciach internetowych zrywanie połączeń, ograniczanie ruchu, zmniejszanie przepustowości łączy czy próby filtrowania ruchu uznawanego za należący do botnetu.

Ataki nie doczekały się też reakcji poprzez zawieszenie konta, z którego były prowadzone lub alarmu i zawiadamiania „ofiary”, iż jest ona celem napadu hackerskiego. Jeden z działów bezpieczeństwa w firmie usług w chmurze zablokował atakującemu usługi internetowe pracujące przy użyciu podstawowych protokołów jak HTTP, FTP czy SMTP, ale ponieważ „zrobił to w sposób podręcznikowy”, analitykom wystarczyło tylko zmienić porty dla tych usług i mogli prowadzić nadal symulowane ataki.

Autorzy raportu konkludują, że bez zmian polityk bezpieczeństwa, zatrudnienia lepiej wyszkolonego personelu i zainstalowania lepszej jakości systemów powiadamiania i zagrożeniach firmy komercyjnych usług przetwarzania w chmurze będą oferować „tanie, skalowalne niezawodne i przyjazne dla użytkownika”. usługi dla hackerów i cyberkryminalistów prowadzących botnety.

Zalecają także aby instytucje i korporacje posiadające własne rozwinięte systemy bezpieczeństwa informatycznego „zastanowiły się”. nad przenoszeniem swoich zasobów informatycznych do chmury, dopóki nie wzrośnie „rzeczywisty, nie marketingowy” stopień bezpieczeństwa, jaki oferują firmy prowadzące chmury komputerowe.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)