Ukraińskie samoloty będą serwisowane w Polsce. Jest decyzja w sprawie F-16

Ukraińskie samoloty będą serwisowane w Polsce. Jest decyzja w sprawie F-1620.11.2023 20:08
F-16 amerykańskich sił powietrznych
Źródło zdjęć: © Air Data News

Przekazanie Ukrainie samolotów F-16 wiąże się z koniecznością zapewnienia jej wsparcia w eksploatacji tych maszyn. Dotyczy to także serwisowania i napraw. Te – jak poinformował amerykański polityk William A. LaPlante – będą odbywać się w Polsce.

Pierwsza transza F-16, które mają zostać przekazane Ukrainie, na początku listopada 2023 roku została przebazowana z Holandii do Rumunii. Pięć maszyn stacjonuje obecnie w 86. Bazie Lotniczej w pobliżu miasta Borcea, gdzie mają trafić także F-16 zakupione przez Bukareszt.

Ukraińscy piloci szkolą się tam – blisko granicy swojego kraju – pod okiem natowskich instruktorów. Równolegle ze szkoleniem pilotów trwają prace nad zapewnieniem ukraińskiemu lotnictwu wsparcia w zakresie eksploatacji i napraw zachodnich maszyn.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak poinformował zastępca sekretarza USAF ds. zakupów, technologii i logistyki William A. LaPlante, ukraińskie F-16 będą naprawiane w krajach Europy, głównie w Polsce, a podstawowy serwis będzie odbywał się na terenie Ukrainy.

Decyzja ta wiąże się z przekazaniem przez amerykański Departament Obrony zapasu części i materiałów eksploatacyjnych na co najmniej 90 dni działania F-16 w warunkach bojowych.

Ponieważ przekazane przez kraje Zachodu samoloty mają dotrzeć do Ukrainy w dobrym stanie technicznym, decyzja Amerykanów wskazuje, że zakładają oni dłuższą eksploatację samolotów przez ukraińskie lotnictwo. Jak wyjaśnił cytowany przez serwis Milmag William A. LaPlante:


Plan jest taki, aby w miarę naszych możliwości przeprowadzić kompleksowe utrzymanie w Europie, a Polska to główne miejsce. Organizujemy też inne kwestie.

William A. LaPlante

zastępca sekretarza USAF ds. zakupów, technologii i logistyki

Polskie centrum serwisowe dla F-16

Decyzja o lokalizacji centrum serwisowego dla ukraińskich maszyn nie powinna dziwić. Polska jest już ważnym ośrodkiem zarówno produkcji (w zakładach PZL Mielec), jak i serwisowania F-16 w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 w Bydgoszczy.

To właśnie WZL2 odpowiadają nie tylko za serwisowanie 48 polskich F-16, ale także za remonty całej floty amerykańskich samolotów tego typu stacjonujących w Europie, czyli kolejnych 90 maszyn.

Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.