Amerykanie zmodyfikują genetycznie kwiaty. Chcą je wykorzystać w podejrzany sposób

Amerykanie zmodyfikują genetycznie kwiaty. Chcą je wykorzystać w podejrzany sposób

Amerykanie zmodyfikują genetycznie kwiaty. Chcą je wykorzystać w podejrzany sposób
Źródło zdjęć: © Getty Images | DAVID HECKER
Arkadiusz Stando
27.11.2017 10:48

DARPA prezentuje nowy program rozwoju inwigilacji. Genetycznie modyfikowane kwiaty mają być ich najnowszym wynalazkiem szpiegowskim. Brzmi absurdalnie, ale to prawda.

Nie będzie mikro-kamer ukrytych w łodygach, czy liściach, chociaż mieliśmy taką nadzieję. To będzie całkowicie nowy poziom wykorzystania pewnych cech roślin. Posiadają zdolności do wykrywania niektórych substancji chemicznych, promieniowania czy sygnałów elektromagnetycznych. Nowy program zakłada wzmocnienie tych naturalnych mechanizmów wykrycia.

Agencja DARPA otworzyła projekt o nazwie Advanced Plant Technologies (Zaawansowane Technologie Roślin). Zakłada on wykorzystanie cech genetycznych kwiatów dla stworzenia wytrzymałych, opartych na roślinach czujników, które są samowystarczalne i mogą przesyłać dane przy użyciu istniejącego sprzętu.

Modyfikacja genetyczna już okazała się możliwa i skuteczna, jednak zwiększenie ilości wytwarzanych przez rośliny nasion było mniej wymagającym zadaniem. DARPA ma nadzieje usprawnić działanie sensorów, bez szkody na ich zdolności do wzrostu i rozwoju. Przy aktualnej wiedzy, wykracza to poza nasze możliwości.

Rozwój technologii organicznej w przemyśle militarnym jest znikomy, stawia się przede wszystkim na urządzenia mechaniczne. Stąd pojawiające się problemy. Potrzeba będzie jeszcze masy badań, zanim uda się odpowiednio zmodyfikować geny roślin. Jeśli się uda, możemy się spodziewać, że wszystko wokół nas będzie nas podsłuchiwać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)