Amerykanie zezwalają na stosowanie osocza z krwi ozdrowieńców w leczeniu COVID-19

Amerykanie zezwalają na stosowanie osocza z krwi ozdrowieńców w leczeniu COVID-19

Amerykanie zezwalają na stosowanie osocza z krwi ozdrowieńców w leczeniu COVID-19
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska
24.08.2020 17:02

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała zezwolenie na stosowanie osocza rekonwalescencyjnego w leczeniu ciężkich przypadków zachorowań na COVID-19. Osocze jest pozyskiwane od pacjentów, którzy wygrali walkę z koronawirusem.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) na podstawie przeprowadzonych badań stwierdziła, że osocze rekonwalescencyjne może być skuteczne w leczeniu COVID-19, a znane, potencjalne korzyści z jego podania przewyższają możliwe zagrożenia. FDA przekazała, że produkt został podany 70 tys. pacjentów, u których uzyskano zadowalające efekty.

Osocze z krwi ozdrowieńców

- Zebrane przez nas dane sugerują, że pacjenci, którzy byli leczeni we wczesnym stadium choroby, w ciągu trzech dni od zdiagnozowania, z osoczem zawierającym wysokie poziomy przeciwciał, odnieśli największe korzyści z leczenia – przekazał Alex Azar, sekretarza zdrowia i opieki społecznej.

Azar przekonywał również, że wydanie takiego zezwolenia jest kamieniem milowym w wysiłkach prezydenta Trumpa na rzecz ratowania społeczeństwa przed COVID-19. Dodał, że uzyskane wyniki badań dowodzą redukcji zgonów wśród zarażonych osób o 35 proc.

FDA ustaliła, że podawanie osocza rekonwalescencyjnego w leczeniu ciężkich przypadków zachorowań na COVID-19 może skutecznie zmniejszać nasilenie objawów choroby lub skracać czas jej trwania u niektórych hospitalizowanych pacjentów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)