Amerykanie wycofują ze służby okręty typu LCS. Niewykluczone, że odkupi je Polska

Amerykanie wycofują ze służby okręty typu LCS. Niewykluczone, że odkupi je Polska

Amerykanie wycofują ze służby okręty typu LCS. Niewykluczone, że odkupi je Polska
Źródło zdjęć: © US Navy
Arkadiusz Stando
03.08.2020 20:06

Amerykanie chcą pozbyć się kosztownych i niezbyt przydatnych w ich przypadku okrętów. Mają trafić do rezerwy, ale niewykluczone, że US Navy rozważy ich sprzedaż. To może być dobra oferta dla Polski.

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) poinformowała na początku lipca o planach wycofania ze służby czterech okrętów, służących do walki na wodach litoralnych. Określa się je skrótem LCS, co w praktyce oznacza walkę w strefie przybrzeżnej. Wśród wymienianych okrętów mówi się o dwóch okrętach typu Freedom oraz dwóch okrętach typu Independence.

Są nimi okręty USS Freedom (w służbie od 2008 roku), USS Independence (w służbie od 2010 roku), USS Coronado (w służbie od 2014 roku) oraz USS Fort Worth (w służbie od 2012 roku). Jak widać, nie są to okręty względnie przestarzałe. Jednakże, jako główne powody ich przedwczesnego wycofania z użytku wymienia się potencjalnie duże koszty modernizacji oraz problemy techniczne.

Według dotychczasowych ustaleń, okręty USS Freedom, USS Independence, USS Fort Worth i USS Coronado zostaną wycofane ze służby przez US Navy 31 marca 2021 roku. Statki mają trafić do rezerwy i ewentualnie w przypadku kryzysowym powrócić do służby. Niewykluczone też, że ze względu na młody wiek okrętów, zostaną one sprzedane jednemu z zaprzyjaźnionych państw.

Czy amerykańskie okręty LCS zainteresują polski rząd? Niewykluczone

Jak zauważa portal ZBiAM, na witrynie internetowej Kancelarii Sejmu pojawiła się interpelacja sejmowa z dnia 24 lipca, w sprawie potencjalnego zakupu przez Polskę amerykańskich okrętów. Posłowiem Marek Rutka, Hanna Gill-Piątek, Paweł Krutul, Maciej Kopiec, Robert Obaz, Monika Falej, Katarzyna Ueberhan, Anita Kucharska-Dziedzic oraz Katarzyna Kotula zwracają się z pytaniem do Ministerstwa Obrony Narodowej.

"W ostatnim czasie media zajmujące się tematyką obronną informowały o planowanym wycofaniu ze służby w amerykańskiej Marynarce Wojennej prototypowych wielozadaniowych okrętów bojowych klasy LCS – USS Freedom (LCS 1), USS Fort Worth (LCS 3), USS Independence (LCS 2) i USS Coronado (LCS 4). Okręty te mają być zaoferowane sojusznikom Stanów Zjednoczonych, naturalnie za odpowiednią opłatą. Projektowana kwota to około 360 mln dolarów."

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (491)