Amerykanie kupili prawie 200 myśliwców. Obecnie są niezdolne do walki

F-35 Lightning II to najbardziej zaawansowany technologicznie i najdroższy program samolotów wojskowych w historii. Nieustannie trapią go jednak problemy finansowe i produkcyjne. Przedsięwzięcie przekroczyło budżet i termin. Dziś okazuje się, że 189 maszyn, które kosztowały 40 mld dolarów, może nigdy nie być zdolnych do misji bojowych.

Amerykanie kupili prawie 200 myśliwców. Obecnie są niezdolne do walki
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Bolesław Breczko

Amerykański oficer, który przejął zwierzchnictwo nad programem F-35 powiedział, że Pentagon rozważa opcję pozostawienia 189 już wybudowanych samolotów w ich aktualnym, niepełnym stanie. Koszty związane z ich doposażeniem i uzbrojeniem, tak aby uzyskały status gotowości bojowej, może przekroczyć koszt nowych samolotów. Oznaczać to będzie, że wraz z F-35 zakupionymi przez Piechotę Morską i Marynarkę Wojenną amerykańskie Siły Zbrojne zostaną ze 189 samolotami, za które amerykańscy podatnicy zapłacili prawie 40 miliardów dolarów.

Tak absurdalna sytuacja wyniknęła z tego, że od początku program F-35 przewidywał, że prace rozwojowe i testy będą odbywały się na równi z produkcją samolotów. *Taki plan został przyjęty, żeby przyśpieszyć wprowadzenie nowych maszyn do służby. *W rezultacie siły zbrojne USA będą miały w sumie 800 sztuk F-35 (dostępnych oraz w produkcji) zanim projekt zostanie w pełni ukończony i przetestowany.

Zobacz także: Rosyjski samolot szpiegowski nad Polską

W związku z tym już wyprodukowane samoloty albo te budowane w starszej technologii, muszą przechodzić proces aktualizacji do najnowszej wersji. Proces jest na tyle skomplikowany i kosztowny, że może się to po prostu Pentagonowi nie opłacać. Najwcześniejsza wersja F-35 posiadająca jakiekolwiek zdolności bojowe to Block-3F, jej testy mają rozpocząć się w przyszłym roku.

*Wartość kontraktu na samoloty F-35 Lightning II to 406,5 miliarda dolarów. *1,1 biliona dolarów ma kosztować eksploatacja amerykańskich myśliwców do 2070 roku.

Źródło: The Project on Government Oversight

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (379)