Amerykanie chcą karać za "próbę piractwa"

Amerykanie chcą karać za "próbę piractwa"

31.07.2007 15:30

Amerykański senator Steve Chabot przedstawił projekt nowych przepisów dotyczących praw autorskich. Przewiduje on znaczne podwyższenie sankcji za nielegalne dystrybuowanie pirackich materiałów a także wprowadzenie zupełnie nowych kar za niektóre działania.

Projekt nosi nazwę Intellectual Property Enhanced Criminal Enforcement Act of 2007. Najważniejsza nowością wydaje się w nim to, iż przewiduje on kary nie tylko za naruszenie praw autorskich, ale także za "próbę podjęcia takiego działania" ( co ważne, kara za to ma być równie wysoka jak złamanie przepisów o prawach autorskich ). Zdaniem ekspertów, może tu chodzić m.in. o wprowadzenie możliwości karania osób, które udostępniały w Internecie pliki chronione prawem autorskich, ale nikt plików tych od nich nie pobrał ( w myśl obowiązujących aktualnie przepisów, osoby takie formalnie nie są winne nielegalnej dystrybucji ).

Senator Chabot zaproponował także podniesienie maksymalnego wymiaru kary za przestępstwa związane z własnością intelektualną i prawami autorskimi - w myśl projektu mają być one dwukrotnie wyższe niż obecnie ( senator postuluje zwiększenie zakresu kary z 3-10 lat do 6-20 lat więzienia ).

Nowy projekt przewiduje też wprowadzenie dodatkowych kar do obowiązującej w tej chwili w USA ustawy antypirackiej Digital Millennium Copyright Act. Chodzi tu m.in. o przestępstwa polegające na łamaniu zabezpieczeń materiałów multimedialnych w celu ich późniejszej dystrybucji. Obecnie za przestępstwo takie sąd może wymierzyć karę do 10 lat więzienia i do miliona USD grzywny. Chabot chce, aby do zestawy sankcji dodano możliwość orzeczenia przez sąd przepadku wszelkich urządzeń i środków, które posłużyły do popełnienia przestępstwa. Konfiskacie miałyby też podlegać rzeczy zakupione za pieniądze uzyskane w wyniku łamania praw autorskich.

Przedstawiciele organizacji konsumenckich ostro skrytykowali te propozycje - zdaniem Electronic Frontier Foundation, gdyby przepisy te zostały przyjęte, doprowadziłoby to do skazywania na kary więzienia niewinnych ludzi. Organizacja ma jednak nadzieję, że projekt zostanie odrzucony - podobnie jak podobne, zeszłoroczne, propozycje zmian w prawie autorskim, zgłoszone przez Departament Sprawiedliwości.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)