Amazon płaci 150 000 dolarów za skasowanie e-książek

Amazon płaci 150 000 dolarów za skasowanie e‑książek

Amazon płaci 150 000 dolarów za skasowanie e-książek
07.10.2009 15:49, aktualizacja: 07.10.2009 16:21

Internetowa księgarnia Amazon będzie musiała wypłacić niektórym klientom odszkodowanie za skasowanie e-książek z czytnika Kindle, wraz z którymi utracone zostały prywatne notatki. Prawnicy działający w imieniu uczniów szkoły średniej Justina Gawronskiego i Antoinde'a J. Bruguiera otrzymają od internetowej platformy handlowej Amazon 150 000 dolarów w ramach odszkodowania za skasowanie książek. Uczniowie pozwali Amazona, kiedy firma usunęła z ich czytników legalnie zakupione e-książki. W wyniku tego Gawronski utracił książkę "1984" George'a Orwella, a elektroniczne notatki, które zapisał na swoim czytniku Kindle, stały się w wyniku tego bezużyteczne. Teraz obie strony doszły do porozumienia poza salą sądową.

Zgodnie z treścią ugody między stronami, opublikowanej przez magazyn "Techflash"PDF, Amazon obiecuje ponadto, że w przyszłości będzie kasował książki jedynie w ściśle określonych okolicznościach: jeśli użytkownik się na to zgodzi, jeśli nie zapłacił za książkę albo też jeśli będzie tego wymagała ochrona jego urządzenia. Prawnicy przekażą pieniądze na cele dobroczynne –. czytamy dalej w porozumieniu.

Obraz

Jeszcze w lipcu szef Amazona Jeff Bezos przepraszał klientów za skasowanie książek. Na początku września jego firma zaoferowała klientom poszkodowanym przez usunięcie książek nowe egzemplarze utworów wymazanych z ich czytników. Jako alternatywne rozwiązanie zaproponowano im bony na towary w sklepie Amazona o wartości 30 dolarów.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)