Allegro wykorzystywane przez oszustów. Oto mail, który może cię słono kosztować

Allegro wykorzystywane przez oszustów. Oto mail, który może cię słono kosztować

Allegro wykorzystywane przez oszustów. Oto mail, który może cię słono kosztować
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek
11.01.2020 13:18, aktualizacja: 11.01.2020 14:17

Z Allegro korzystają miliony Polaków, więc nic dziwnego, że przestępcy bardzo często podszywają się właśnie pod tę platformę. W ostatnich dniach oszuści rozsyłają fałszywe maile. Tłumaczymy, na co trzeba uważać.

Przed oszustwem przestrzega CERT Orange. Cyberprzestępcy podszywając się pod Allegro informują o rzekomym zadłużeniu. Należność jest niewielka, ale konsekwencje mogą być poważne.

Udawane Allegro tłumaczy, że bez spłaty długu konto zostanie zablokowane. Na tym problemy się nie skończą - "zadłużenie zostanie przekazane do jednej z firm windykacyjnych", czytamy w mailu.

289838298946698234
© CERT Orange

Nikt nie chciałby mieć takich kłopotów z powodu błahych 2 zł. Przestępcy liczą właśnie, że tym kierować będzie się potencjalna ofiara, która kliknie w link. Przez to trafi na stronę udającą serwis płatniczy. W ten sposób złodzieje chcą wyłudzić dane służące do logowania w banku, aby wyczyścić konto ofiary.

Jak się zabezpieczyć przed tego typu oszustwami? Przede wszystkim dokładnie sprawdzać, kto wysyła do nas wiadomość o rzekomym długu. Samo logo nie wystarczy. Przyjrzyjmy się adresowi nadawcy i zwróćmy uwagę na nazwę strony, do której prowadzi link.

Jeżeli ktoś informuje nas o długu, najlepiej sami wejdźmy na swoje konto i tam poszukajmy ewentualnych zaległości. Nigdy nie korzystajmy z załączników, które otrzymujemy w mailach lub wiadomościach na telefon.

Schemat oszustwa jest niby prosty, ale wystarczy chwila nieuwagi lub zmęczenie, by dać się nabrać i uwierzyć w fałszywą wiadomość.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)