Allegro wykorzystywane przez oszustów. Oto mail, który może cię słono kosztować

Allegro wykorzystywane przez oszustów. Oto mail, który może cię słono kosztować
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek

11.01.2020 13:18, aktual.: 11.01.2020 14:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z Allegro korzystają miliony Polaków, więc nic dziwnego, że przestępcy bardzo często podszywają się właśnie pod tę platformę. W ostatnich dniach oszuści rozsyłają fałszywe maile. Tłumaczymy, na co trzeba uważać.

Przed oszustwem przestrzega CERT Orange. Cyberprzestępcy podszywając się pod Allegro informują o rzekomym zadłużeniu. Należność jest niewielka, ale konsekwencje mogą być poważne.

Udawane Allegro tłumaczy, że bez spłaty długu konto zostanie zablokowane. Na tym problemy się nie skończą - "zadłużenie zostanie przekazane do jednej z firm windykacyjnych", czytamy w mailu.

Obraz
© CERT Orange

Nikt nie chciałby mieć takich kłopotów z powodu błahych 2 zł. Przestępcy liczą właśnie, że tym kierować będzie się potencjalna ofiara, która kliknie w link. Przez to trafi na stronę udającą serwis płatniczy. W ten sposób złodzieje chcą wyłudzić dane służące do logowania w banku, aby wyczyścić konto ofiary.

Jak się zabezpieczyć przed tego typu oszustwami? Przede wszystkim dokładnie sprawdzać, kto wysyła do nas wiadomość o rzekomym długu. Samo logo nie wystarczy. Przyjrzyjmy się adresowi nadawcy i zwróćmy uwagę na nazwę strony, do której prowadzi link.

Jeżeli ktoś informuje nas o długu, najlepiej sami wejdźmy na swoje konto i tam poszukajmy ewentualnych zaległości. Nigdy nie korzystajmy z załączników, które otrzymujemy w mailach lub wiadomościach na telefon.

Schemat oszustwa jest niby prosty, ale wystarczy chwila nieuwagi lub zmęczenie, by dać się nabrać i uwierzyć w fałszywą wiadomość.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (37)
Zobacz także